Klausovu chilskou krádež pera už viděly ve světě miliony lidí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Již přes pět milionů lidí z celého světa vidělo do čtvrtečního odpoledne na několika odkazech na serveru YouTube video, na němž prezident Václav Klaus minulý týden při své návštěvě Chile ukradl protokolární pero. Šlo prý o umělecký výrobek.

Populární minutová scénka zaujala i řadu světových agentur a periodik, nyní rovněž inspirovala brněnskou punk-jazzovou kapelu Poletíme? k natočení parodického klipu nazvaného Klaus ukradl propisku. 

Na záběrech, které širšímu publiku představila v neděli Česká televize (ČT), je vidět český prezident vedle svého chilského protějšku Sebastiána Piñery. Zatímco Piñera mluví k novinářům, Klaus si se zájmem prohlíží protokolární pero. Poté ho pod stolem nenápadně zastrčí do kapsy a zaklapne krabičku, z níž psací nástroj vyndal.

Klaus později řekl, že nešlo o pero, ale obyčejnou propisku. Tužku z Chile prý Klaus nechal v kapse jednoho ze tří obleků, které měl na návštěvě v Chile s sebou. Prohlásil, že "to člověk standardně dělá," že si z akce, na níž je, vezme tužku či blok. Podle deníku Právo však nešlo o pouhou propisku, ale o luxusní umělecký výrobek.


    

"Protokolární pero bylo uměleckým výrobkem z dílny chilských šperkařů," řekla Právu Paola Elbietová z tiskového oddělení chilského prezidenta. "Na otázku, co se s takovým perem obvykle po podpisu smlouvy dělá, reagovala Elbietová mlčením," dodalo Právo. 

Podle chilského deníku La Cuarta pero zdobené lapisem lazuli, kamenem typické modré barvy, vyrobili chilští řemeslníci a jeho cena je 20 tisíc chilských pesos (zhruba 700 korun). Psací potřeba nenese žádnou značku, jméno ani věnování. Je na ní pouze nápis República de Chile (Chilská republika). 

"Sbírka per pro pana prezidenta!!!"

Pero mělo být použito pro podpis dohod ve třech oblastech významných v obou zemích - technologie, cestovního ruchu a využití nekonvenčních energií, napsal deník La Cuarta. Ale ještě před podpisem pero skončilo v kapse evropského hodnostáře, dodal. 

Na mohutnou zásilku psacích potřeb se hlava státu může těšit počátkem května. Nová pera a tužky se Klausovi chystají poslat členové skupiny na sociální síti Facebook nazvané "Sbírka per pro pana prezidenta!!!". Do dneška svůj příspěvek přislíbilo zaslat přes 8000 lidí.

Tagy: krádež Chile pero

Zdroje: ČTK