Klaus zve Nečase na Hrad. Chce výsledky jednání o vládě

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus přijme lídra ODS Petra Nečase v pátek v 09:30. Před dvěma týdny jej pověřil vedením rozhovorů s TOP 09 a Věcmi veřejnými (VV) o nové koaliční vládě, nyní chce slyšet výsledky.

O setkání obou politiků informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. 

Nečas sám uvedl, že za Klausem půjde s informací o průběhu koaličního vyjednávání trojice stran, které disponují ve sněmovně výraznou většinou 118 poslanců.

Jednání pokročila znatelně, řekl po schůzce vrcholných vyjednavačů stran lídr občanských demokratů. Zopakoval, že programové skupiny mají dodat výsledky práce hlavním vyjednavačům do konce června. "Vše nasvědčuje tomu, že termín bude dodržen," dodal Nečas. 

Když Klaus před dvěma týdny Nečase jednáním o vládě pověřil, bylo to poprvé, co o vládě nezačal oficiálně jednat představitel strany, která zvítězila ve volbách. Tou jsou sociální demokraté, jejich koaliční potenciál je však nízký. 

Pověření jednat o sestavení vlády je pouze neformálním krokem, který není nijak popsán v ústavě. Neznamená to ještě jmenování premiérem, o kterém hovoří ústava. Tento mezikrok, ale v minulosti využíval jak Klaus, tak jeho předchůdce Václav Havel, aby usměrňovali povolební jednání.

Zdroje: ČTK