Klaus ztrácí podporu. Důvěřuje mu nejméně lidí od roku 2003

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Prezidentovi Václavu Klausovi důvěřuje už jen 47 procent českých občanů, zjistil v průzkumu uskutečněném na počátku května STEM. Je to nejnižší hodnota od jeho příchodu na Pražský hrad v roce 2003. Důvodem může být to, že se Klaus jasně staví na stranu nepopulární vlády.

Jednoznačnou podporu hlavě státu deklarovalo 11 procent dotázaných, jednoznačnou nedůvěru naopak procent 20. Každý druhý dotázaný podle STEM souhlasí s názorem, že prezident v dubnové vládní krizi uplatnil svůj vliv na vyjednávání stran v zájmu co nejlepšího řešení. Na druhé straně 47 procent dotázaných si myslí, že krizi svými průtahy a podmínkami zkomplikoval a zhoršil.

Klaus v dubnu vyčkával s přijetím demise a odvolání ministrů za Věci veřejné, které mu předložil premiér Petr Nečas (ODS). Politiky tlačil k tomu, aby zároveň navrhli cestu z krize. Někteří z členů vlády nakonec otřesy uvnitř vládní koalice přečkali a ve vládě pro tu chvíli zůstali.

Důvěra byla i kolem 70 procent

STEM připomíná, že důvěra v Klause rostla v průběhu jeho prvního období ve funkci až na více než 70 procent. Tam zůstala i po poklesu v říjnu 2008 a únoru 2009, patrně spojeném s prezidentským duelem s Janem Švejnarem. V polovině roku 2009 důvěra výrazně poklesla, podle STEM pravděpodobně v souvislosti s okolnostmi Klausova podpisu pod lisabonskou smlouvou. Pak opět stoupala.

Podle STEM mělo na nynější nejhorší výsledek vliv "nepochybně jeho angažmá v koaličním vyjednávání". V české veřejnosti si podle analytiků STEM zřejmě konkurují dva přibližně stejně zastoupené názory - 39 procent si myslí, že Klaus využil svůj vliv ve prospěch co nejlepšího řešení a krizi nezkomplikoval, 36 procent si myslí, že krizi svými zásahy zhoršil a svůj vliv ve prospěch nejlepšího řešení neuplatnil.

Klaus ztrácí u příznivců opozice

Dva komplikovanější názory mají menší zastoupení. Podle 15 procent dotázaných Klaus svého vlivu nevyužil ve snaze o co nejlepší řešení, ale krizi nezkomplikoval, desetina respondentů si myslí, že Klaus svým zásahem ve snaze dosáhnout toho nejlepšího řešení krizi zkomplikoval.

Příznivci vládních stran si přitom většinou myslí, že Klaus se zasazoval o co nejlepší řešení a krizi neprohluboval, zastánci opozičních stran mají názor opačný.

Tagy: Výzkum STEM

Zdroje: ČTK