Klaus v USA kritizoval EU. Euro podle něj selhalo

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Český prezident Václav Klaus ve středu v projevu na Univerzitě J. Hopkinse ve Washingtonu opět kritizoval evropskou integraci, která podle něj oslabuje demokracii a omezuje členské země i podnikání v nich nadměrnou regulací.

Projekt eura podle Klause selhal ve svém základním příslibu přinést prospěch ekonomice. 

Prezident Klaus je ve Spojených státech na pětidenní návštěvě, během které povede českou delegaci na Valném shromáždění Organizace spojených národů. 

Nedostatky eura zvýraznila nedávná krize

Nedostatky eura podle Klause zvýraznila nedávná krize. Nesplnil se totiž předpoklad zastánců společné evropské měny, že povede k homogenní celoevropské ekonomice, řekl český prezident. Náklady na udržování eurozóny jsou tak podle Klause větší než její přínosy. 

Václav Klaus naopak vyzdvihl fakt, že Česká republika má vlastní měnu. Podle něj koruna pomohla Česku zmírnit dopady krize. 

Před svým projevem na univerzitě se Klaus v Kongresu setkal se členy takzvaného českého výboru, tedy s poslanci, kteří mají vztah k České republice. Schůzku měl také s Davidem Liptonem, členem ekonomického týmu amerického prezidenta Baracka Obamy. 

Klaus bude mít v sobotu projev v OSN

Po projevu na univerzitě se ještě sejde s představiteli významného amerického institutu Heritage Foundation, a poskytne též rozhovor deníku The Washington Times. 

Ve čtvrtek se Klaus v New Yorku zúčastní zahájení všeobecné rozpravy VS OSN. V sobotu by měl v OSN pronést projev, do vlasti se vrací v neděli.

Tagy: kritika Euro EU návštěva

Zdroje: ČTK