Klaus udělil milost policistce, odsouzené za úplatky

- Aktuality autor: red

Bývalá policistka cizinecké policie Radka Kadlecová z Karlových Varů, která byla odsouzena za braní úplatků, dostala milost od prezidenta Václava Klause.

Nemusí tak nastoupit dvouletý trest odnětí svobody, ke kterému byla odsouzena, uvádí středeční deník Právo. 

"Prezident Radce Kadlecové prominul trest odnětí svobody v trvání dvou let. Přihlédl k zárukám mnoha žadatelů včetně starosty z místa bydliště a k zdravotnímu stavu odsouzené," uvedl na svých webových stránkách Pražský hrad.

Milost Kadlecové udělila hlava státu pod podmínkou, že se v průběhu následujících dvou let nedopustí dalšího úmyslného trestného činu. 

"Já jsem za ni žádné záruky nedával. Pouze jsem popsal její rodinné poměry, jak vyrůstala a jaký je současný stav. Víceméně jsem to nechal na panu prezidentovi, aby posoudil, zda je možné jí dát milost," řekl listu starosta Chyše Miroslav Dorňák. Dodal, že iniciativa přišla od švagra Kadlecové, který požádal vedení města, aby se k žádosti vyjádřilo. 

Zastupitelům, které na základě žádosti švagra policistky starosta svolal, Kadlecová řekla, že se k trestné činnosti doznala pod nátlakem a že 140 tisíc korun, které u ní policie při domovní prohlídce našla, nejsou úplatky, ale peníze z prodeje auta. 

Policistka se podle soudu nechala uplácet cizinci za zvýhodnění při vyřizování agendy spojené s povolováním pobytů v ČR. Podle její vlastní výpovědi si měla od roku 2007 přijít na úplatcích na 145000 korun. 

Přímo při přebírání úplatků ji nakonec natočila skytá kamera, kterou do její kanceláře nainstalovali detektivové z policejní inspekce. Karlovarský okresní soud loni v lednu Kadlecovou potrestal dvěma roky vězení s podmínečným odkladem na pět let, uložil jí peněžitý trest 150 tisíc korun a zakázal na pět let práci u policie. Odvolací soud jí pak změnil podmíněný trest na nepodmíněný, přičemž další dva tresty nechal stejné. 

Společně s Kadlecovou byla za korupci potrestaná ještě její kolegyně Michaela Krýslová, která od soudu odešla jen s podmínkou s tím, že při braní úplatků byla méně aktivní.

Tagy: milost policistka

Zdroje: ČTK