Klaus to řekl natvrdo, ODS potřebuje prohrát

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Volby podle bývalého prezidenta Václava Klause nemohou dopadnout dobře. Velmi se obává toho, co vznikne po nich. ODS, tedy strana, kterou dlouho vedl, podle něj potřebuje prohrát, aby se změnila. Klaus se rovněž bojí toho, že lidi k urnám nepřijdou. Řekl to dnes novinářům v pražských Kobylisích, kam přišel s manželkou Livií volit.

Václav Klaus

Václav Klaus,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Klaus uvedl, že od voleb očekává málo. "Já mám pocit, že nemohou dopadnout moc dobře a jsem z toho smutný. Mám pocit, že česká pravice, jakkoliv definovaná a reprezentovaná, nedopadne dobře. A velmi se obávám toho, co po těch volbách vznikne," uvedl Klaus.

Exprezident dal svůj hlas volebnímu bloku Hlavu vzhůru, který opakovaně podpořil již během předvolební kampaně. "Já jsem se neskrýval s tím, koho podporuji, a do těchto voleb jsem šel, doufám, jako celý život, s hlavou vzhůru," uvedl Klaus. Uskupení vedenému Janou Bobošíkovou se však nedávají velké šance dostat se do Poslanecké sněmovny.

Klaus současně uvedl, že novým uskupením nerozumí. "Myslím, že nejsem osamocen, myslím, že jim nerozumí spousta dalších lidí. A myslím, že tudy cesta nevede," řekl Klaus.

Zároveň bývalý prezident vyjádřil přesvědčení, že ODS potřebuje prohrát, aby se změnila. Neměla by podle něj dopadnout tak, aby ji výsledek umožnil pokračovat ve stejných kolejích jako dosud.

"To, že jsem řekl, že v tom dnešním seskupení, složení a postojích ODS nevolím, tak to neznamená, protože to je chtě nechtě moje dítě, ...že bych se radoval, kdyby dopadla nějak moc špatně. Ale mám pocit, že nedopadne dobře," podotkl Klaus.

Občanští demokraté si podle něj současně potřebují sáhnout na dno, aby se radikálně změnili. "Nejhorší pro ODS by bylo, kdyby to nějak tak dopadlo, a všechno by pokračovalo v dnešních kolejích," uzavřel Klaus.

Tagy: Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK