Klaus spasitel: Lékařka, která obchodovala s neschopenkami, dostala milost

- Aktuality autor: Danica Klein

Prezident Václav Klaus udělil milost lékařce, která dostala sedmiletý trest za podvod s falešnými neschopenkami. Nejvyšší soud letos její dovolání odmítl. Prezident milost zdůvodnil vyšším věkem odsouzené a přihlédl k jejímu špatnému psychickému stavu.

Klaus dnes udělil milost také dalším sedmi lidem, většinou ho k tomu vedly humanitární důvody, sdělil jeho mluvčí Radim Ochvat.

Brněnská lékařka Alena Kubáčová byla jednou ze tří hlavních aktérek rozsáhlého podvodu s falešnými neschopenkami, kterého se účastnily desítky lidí. Vrchní soud v Olomouci, který o kauze rozhodoval loni, jí za podvod vyměřil sedmiletý trest vězení, pokutu půl milionu korun a na osm let jí zakázal vykonávat práci lékařky.

Zneužita?

Podvodů s falešnými neschopenkami se podle soudu účastnily desítky lidí. Spřátelené firmy naoko zaměstnávaly známé a příbuzné členů skupiny v dělnických a nekvalifikovaných profesích za nadstandardně vysoké platy.

Kubáčová pak fiktivním zaměstnancům vystavovala potvrzení o nemoci, přestože byli zdraví. Kvůli imaginárním vysokým mzdám musel stát vyplácet vysokou nemocenskou, kterou si skupina rozdělovala. Státu tím vznikla škoda asi 13 milionů korun.

Lékařka se hájila tím, že jí někdo před lety z ordinace v době polední přestávky asi 160 formulářů neschopenek ukradl. Pak je prý zneužil pomocí padělaných razítek a potvrzení.

Kubáčová se proti trestu neúspěšně dovolala k Nejvyššímu soudu, který v kauze nenašel důvod zasahovat. Klaus milost Kubáčové udělil pod podmínkou, že se po dobu pěti let nedopustí trestného činu. Přihlédl také k jejímu "dosavadnímu řádnému a společnosti prospěšnému životu".

Stará se vzorně

Prezident prominul zbytek trestu odnětí svobody i dalšímu muži odsouzenému za podvod. Do vězení se dostal za zpronevěru a padělání peněz. Klaus rozhodnutí zdůvodnil vyšším věkem a zdravotnímu stavem omilostněného

Milost dostala také žena odsouzená za majetkovou trestnou činnost. Prezident přihlédl k tomu, že se činu dopustila před deseti lety jako sedmnáctiletá a nyní se vzorně stará o své dvě nezletilé děti, které kvůli zdravotnímu stavu vyžadují zvýšenou péči.

Zdroje: ČTK