Klaus slaví sedmdesátiny. Po setkání s rodinou plánuje jazz

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Prezident Václav Klaus v neděli slaví 70. narozeniny. Na soukromé oslavě na Pražském hradě se u příležitosti svého jubilea odpoledne setkal se svou rodinou a dalšími hosty. Celkem bylo na akci pozváno asi dvě stě lidí.

Oficiální setkání k sedmdesátinám Klaus ve čtvrtek zrušil kvůli protestu odborů. 

Večer se na Hradě koná jazzový koncert, který bude hudební gratulací Klausovi. Ve speciální sestavě prezidentovi zahrají mimo jiné flétnista Jiří Stivín a klavírista Emil Viklický. Koncertu ve Španělském sále Hradu se zúčastní stovky hostů. Po zrušení oficiálních akcí na Hradě bude jazzový večer příležitostí pro řadu diplomatů a zástupců veřejného života, aby Klausovi k jubileu pogratulovali. 

Přání a smířlivá slova mezi Havlem a Klausem

Klaus si u příležitosti svých kulatých narozenin vyměnil smířlivá slova i se svým předchůdcem a dlouholetým ideovým oponentem a rivalem Václavem Havlem. V reakci na Havlovo blahopřání mu Klaus popřál, aby se mu zlepšilo zdraví, a nabídl mu, že ho navštíví. 

Prezident oslavy svých narozenin zahájil už v pátek při představení knihy Festschrift Václavu Klausovi, kterou pro něj připravili jeho spolupracovníci. V "oslavném sborníku" se ke Klausovi a jeho názorům vyjadřuje řada domácích i zahraničních osobností. 

Na prezentaci knihy do hradní Míčovny, kterou Klaus označil za "malou přednarozeninovou oslavu" přišel mimo jiné předseda vlády Petr Nečas, expremiér Miloš Zeman, někdejší ředitel televize Nova Vladimír Železný či někdejší politik ODS Miroslav Macek. Klaus svůj narozeninový program zakončí v pondělí autogramiádou knihy Festschrift. 

"Boj s ´ohlupovači´"

Kromě "intelektuálního daru", kterým podle prezidentské kanceláře měla být tato kniha, dostal prezident k sedmdesátce i řadu dalších. Například poslanec ODS a Klausův někdejší spolupracovník Boris Štaštný dal Klausovi speciální model lyží Head. Lyží byl vyroben jediný kus pro Klause v designu s heslem "Ride with president" (Jeďte s prezidentem). Podle informací z Hradu jde o inteligentní lyže s mikropočítačem. 

Klaus od počátku devadesátých let prakticky bez přestávky zastával vrcholné politické funkce včetně úřadu premiéra. Dvakrát byl těsně zvolen do prezidentského úřadu, nyní ho v roli hlavy státu čekají poslední dva roky. Ve veřejném životě ale chce zůstat i po konci svého prezidentského mandátu v roce 2013. 

V rozhovoru pro Nedělní Blesk Klaus uvedl, že nehodlá zmizet z veřejného života a chce dál bojovat s "ohlupovači" kolem globálního oteplování. Doufá prý, že jej budou veřejné záležitosti zajímat ještě v 99 letech.

Tagy: narozeniny oslava

Zdroje: ČTK