Klaus si myslí, že amnestie byla zneužita k politickému boji

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Podle prezidenta Václava Klause při čtvrtečním hlasování Sněmovny o nedůvěře vládě nejde o jím vyhlášenou amnestii, ale o její zneužití k politickému boji. Řekl to dnes České televizi. Mimořádnou schůzi vyvolala opoziční ČSSD kvůli tomu, že kritizovanou amnestii podepsal i premiér Petr Nečas (ODS). Podle nynějšího rozložení sil v dolní komoře zřejmě nebude ani tento pokus svrhnout kabinet úspěšný. 

Václav Klaus

Václav Klaus,zdroj: Mediafax

"Je to využití amnestie a té hysterické vlny, která se kolem ní vytvořila, k řešení úplně jiných politických témat, v daném případě standardnímu souboji opozice vůči vládě," uvedl prezident. 

Podle dnešního vyjádření prezidenta Klause ovšem zůstává filosofie jeho amnestie nepochopena. "Zaznívá i nekritika, zaznívají i tisíce pochvalných hlasů, jenže v našich médiích dostanou menší prostor," konstatoval Klaus s tím, že hlavním cílem bylo "odpustit a prominout" tresty, za něž se na Západě do vězení už neposílá. "Filosofie amnestie vznikala několik let a myslím, že se debata svádí k vedlejším detailům."

Na základě amnestie vězení opustily tisícovky pachatelů méně závažné trestné činnosti, jejím nejkontroverznějším bodem je zastavení trestních stíhání, která trvají déle než osm let a u nichž hrozí sazba do deseti let vězení. Skupina senátorů tuto pasáž amnestie dokonce napadla u Ústavního soudu. Klaus ale amnestii opakovaně hájí. 

Hlava státu trvá i na správnosti sporného článku, který ukončil vleklé soudní spory. "Bylo to naprosto nezbytné. Není pravda, že jsem dal amnestii tomu či onomu konkrétnímu člověku, dal jsem skupině lidí s jistým typem trestu," konstatoval prezident. Že se bude amnestie vztahovat i na tunelářské případy, ho prý nenapadlo. "Vytahovat jednotlivé případy lidí, které neznám a u kterých by mě nenapadlo, že do té kategorie zapadají, je nesmyslné," míní Klaus.

"Filosofie té amnestie skutečně vznikala několik let," řekl v ČT. Prvním motivem k ní podle něj bylo prominout nízké tresty za nevelké trestné činy, druhým pak propustit z vězení staré lidi. "A třetí základní filosofický prvek té amnestie byl zastavit nekonečně se vlekoucí trestní řízení, která naše soudy nebyly schopny vyřešit ve smysluplné době," uvedl. Dodal, že vytahovat jednotlivé případy zastavených trestních stíhání je podle něj nesmyslné. 

Tagy: průšvih nehoráznost obhajoba prezidentská amnestie

Zdroje: ČTK