Klaus se vrátil z Chile na českou půdu. Čeká ho poslední měsíc úřadování

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Prezident Václav Klaus se dnes odpoledne vrátil do Prahy z návštěvy Chile, kde se účastnil summitu EU-Latinská Amerika. O návratu prezidenta, který do zahraničí odjel ještě před ukončením prezidentských voleb, informoval jeho mluvčí Radim Ochvat. 

Václav Klaus

Václav Klaus,zdroj: Mediafax

Klaus ve volbě podporoval Zemana a po jeho vítězství nad předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem z Chile vzkázal, že "konečně zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí". Je prý hrdý na český národ, který nepodlehl mediální "protikampani". 

Klaus svému nástupci zvolenému v lidovém hlasování ze zahraničí už v sobotu blahopřál. Uvedl, že je samozřejmé, že se s ním setká. Zemanův štáb předpokládá, že budoucí prezident se s dosluhující hlavou státu sejde nejdříve příští týden. Zatím si prý telefonovali.

Klausovi, který na Hradě strávil deset let, skončí mandát 7. března. Následující den Zeman složí prezidentský slib a ujme se úřadu hlavy státu. 

Před koncem prezidentování zavítá na Slovensko

Klause ve zbývající době na Hradě čeká například ještě rozlučková cesta na Slovensko. K východnímu sousedovi chce jet na první návštěvu i Zeman. Klaus se hodlá dále věnovat obhajování své kontroverzní amnestie, na níž jsou podle něj údajně vedeny nesmyslné útoky. 

Zeman si po volebním maratonu vzal oddechový čas na Vysočině. Po příjezdu do Prahy, který je plánován na čtvrtek, se jeho tým spojí s kanceláří prezidenta republiky a začne řešit přebírání úřadu na Pražském hradě i program a detaily březnové inaugurace, tedy uvedení do funkce. 

Koncem týdne by se rovněž mělo začít řešit budoucí působení a postavení nové první dámy Ivany Zemanové a "první slečny" Kateřiny, Zemanovy dcery, která se k programu svého otce bude připojovat podle možností a povinností ve škole.

Tagy: návrat Chile

Zdroje: ČTK