Klaus se v Moskvě setká s Medveděvem

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Exprezident Václav Klaus pojede v druhé půlce dubna do Moskvy, kde se kromě konference o výzvách pro Rusko setká také s předsedou ruské vlády Dmitrijem Medveděvem. Klaus dnes na dotaz řekl, že se setkají v úřadu premiéra. Medveděva, když byl ruským prezidentem, a spolu s ním amerického prezidenta Baracka Obamu hostil Klaus na Hradě v roce 2010 během odzbrojovacího summitu. O rok později byl Medveděv v české metropoli na státní návštěvě.

Klaus bude v Rusku pracovně od 17. do 19. dubna, konferenci The Russia Forum pořádá ruská banka Sberbank. Pokud se mu to podaří zorganizovat, pojede 17. dubna ještě i do Británie na pohřeb bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové. Dnes Klaus na půdě velvyslanectví Británie podepsal kondolenční listiny. 

Klaus, jemuž byly názory "železné lady" blízké, dostane osobní pozvánku. Do ČR by také mělo přijít oficiální státní pozvání. Klaus doufá, že se pohřeb i konferenci podaří zkoordinovat. "Já současně mám pronášet projev na konferenci v Rusku, takže nevím přesně, jak to zvládnu," dodala bývalá hlava státu. 

Medveděv poslal Klausovi u příležitosti konce jeho funkčního období "velmi pěkný, poctivý a přátelský dopis". Klaus řekl, že se pak dohodli, že až bude příležitost, tak se setkají. "To je tato příležitost," řekl k chystané schůzce v Moskvě. 

Klaus 11. dubna také odletí do Spojených států. Vystoupí tam s projevem na konferenci věnované ekonomu Friedrichu von Hayekovi na univerzitě v Richmondu.

Tagy: Rusko Moskva úmrtí Thatcherové

Zdroje: ČTK