Klaus se sešel s lídry koaličních stran, mohou vyřešit vládní krizi

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus dopoledne přijal lídry všech tří stran vládní koalice. Následovat má krátce po poledni schůzka 12 členů koaličních stran v Kramářově vile. Klaus dnes s předsedy ODS Petrem Nečasem, TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a VV Radkem Johnem řeší současný rozkol ve vládě.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Chtěl bych jen říci, že pro vás nemáme žádné sdělení. Jsem rád, že pánové přijali pozvání na tuto dnešní schůzku," řekl novinářům Klaus před zahájením rozhovorů s lídry stran.

Prezident ve středu večer zdůraznil, že je třeba jednat o tom, jak a zda vůbec pokračovat v současné vládní sestavě. Důvěra v kabinet premiéra Nečase je podle něj vážně narušena, uvedl po zveřejnění nahrávky, která má dokládat podíl ODS na vnitrostranickém puči ve Věcech veřejných.

Po skončení schůzky s prezidentem by měli zástupci koaličních stran pokračovat v rozhovorech mezi sebou. Jednání je svoláno do Kramářovy vily na 12:30. Dohodli se na tom na středeční neformální večeři, která skončila po téměř pěti hodinách bez jasného výsledku.

Prezident chce od Nečase plán

"Buď se dnes odpoledne dohodneme, nebo nemá cenu dále pokračovat," řekl jeden z pozvaných. Odmítl popsat varianty východiska z vládní krize, jak o nich politici v noci jednali. Podle něj se zavázali mlčenlivostí.

Prezident má od pondělí na stole rezignaci ministra dopravy Víta Bárty a také návrhy na odvolání ministra školství Josefa Dobeše a ministra vnitra Johna. S podpisem dokumentů, které by znamenaly odchod všech tří politiků VV z vlády, čeká. Podmiňuje ho tím, že mu premiér Nečas představí plán dalšího fungování kabinetu. Všechny tři koaliční strany zdůrazňují, že chtějí přes spory dále spolupracovat.

Na nahrávce, kterou ve středu zveřejnil server Týden.cz, poslankyně Kristýna Kočí naznačuje, že na krizi Věcí veřejných a potažmo celé vlády se od loňska podílela ODS. Kočí tvrdí, že v rozhovorech "záměrně potvrzovala a dále rozvíjela spekulativní informace", které šíří její bývalí kolegové z VV.

Zdroje: ČTK