Klaus se sejde s lídry stran, vládní krize pokračuje

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus se dnes dopoledne na Pražském hradě sejde s předsedou ODS Petrem Nečasem, TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a VV Radkem Johnem. Budou řešit současnou vládní krizi. Klaus ve středu večer řekl, že je nutné jednat o tom, jak a zda vůbec pokračovat v současné vládní sestavě.

Důvěra v kabinet je podle něj vážně narušena. Reagoval tak na informace o nahrávce, která má dokládat, že se ODS podílela na vnitrostranickém puči ve Věcech veřejných.

Po schůzce na Hradě by měli zástupci koaličních stran jednat mezi sebou. Dohodli se na tom na středečním večerním jednání, které skončilo po více než čtyřech hodinách bez jasného výsledku.

Prezident má od pondělí na stole rezignaci ministra dopravy Víta Bárty a také návrhy na odvolání ministra školství Josefa Dobeše a ministra vnitra Johna. S podpisem dokumentů, které by znamenaly odchod všech tří politiků VV, čeká. Podmiňuje ho tím, že mu premiér Nečas představí plán dalšího fungování kabinetu. Všechny tři koaliční strany zdůrazňují, že chtějí přes spory dále spolupracovat.

Na nahrávce, kterou ve středu odpoledne zveřejnil server Týden.cz, poslankyně Kristýna Kočí naznačuje, že na krizi Věcí veřejných a potažmo celé vlády se od loňska podílela ODS. Kočí tvrdí, že v rozhovorech "záměrně potvrzovala a dále rozvíjela spekulativní informace", které šíří její bývalí kolegové z VV.

Zdroje: ČTK