Klaus se s šéfem akademie Drahošem dohodl na pořádání semináře

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus se dnes dohodl s předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem, že svolají společný seminář na téma "výkonnost české vědy". Klaus dnes šéfa akademie přijal na Pražském hradě.

Informaci sdělil Jan Martínek z tiskového odboru akademie. Prezident se rovněž zajímal o právě probíhající hodnocení vědeckých pracovišť akademie. "Je zřejmé, že situace české vědy mu není lhostejná," uvedl Drahoš. Martínek prozradil, že prezident pochválil zejména to, že se na hodnocení podílejí také zahraniční experti.

Klaus podle Martínka ocenil i nabídku spolupráce Akademie věd při vědecké garanci příprav cyrilometodějského výročí v roce 2013 a při zkoumání vlivu této mise v oblasti historie, literatury i umění. Bratří Cyril (Konstantin) a Metoděj přišli na Velkou Moravu na pozvání knížete Rostislava v roce 863. Přivezli s sebou překlady biblických i jiných textů do staroslověnštiny. Jejich mise je považována za úsvit české vzdělanosti.

Oslava příchodu Cyrila a Metoděje

Biskupové křesťanských církví v Česku se přípravami oslav 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu zabývali na lednové dvoudenní konferenci. Zasedání biskupů se konalo v augustiniánském klášteře na Malé Straně.

Drahoš se setkal s pražským arcibiskupem a předsedou České biskupské konference Dominikem Dukou v úterý. Hovořili spolu také o spolupráci při vědeckém zpracování dalších českých duchovních tradic, například svatováclavské a svatovojtěšské, a o významu církve a akademie při podpoře vzdělanosti.

Zdroje: ČTK