Klaus se rozloučil s odcházejícím kardinálem Vlkem

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus se v pátek rozloučil s emeritním arcibiskupem kardinálem Miloslavem Vlkem, kterého přijal na Pražském hradě.

Mluvili spolu mimo jiné o sobotním uvedení dosavadního královéhradeckého biskupa Dominika Duky do úřadu pražského arcibiskupa. Duka ve funkci Vlka vystřídá.

Václav Klaus si s kardinálem povídal i o návštěvě prezidentů Spojených států a Ruska Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva na Hradě, oba se prý totiž zajímali o svatovítskou katedrálu. Prezident to řekl novinářům při zahájení výstavy fotografií z loňské papežské návštěvy. 

Obama s Medveděvem podepsali na Hradě ve čtvrtek novou odzbrojovací smlouvu. Medveděv si katedrálu prohlédl ve středu v noci, podle Klause také fotografoval. Posledními Obamovými slovy na schodech Hradu bylo přání, aby se podařila Dukova sobotní intronizace, uvedl Klaus. 

Po přijetí na Hradě se prezident s Vlkem přemístili do kapitulní knihovny Mladotova domu, kde zahájili výstavu fotografií z návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice v září roku 2009. Vystaveno je tam třicet velkoformátových fotografií olomouckého fotografa Filipa Kotka. 

Na výstavě udělil olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference (ČBK) Jan Graubner šéfovi hradního protokolu Jindřichu Forejtovi papežský Řád Řehoře Velikého. ČBK vyznamenání pro Forejta vyžádala u Benedikta XVI. za výtečnou organizaci papežské návštěvy v Česku. 

Forejta udělení řádu poctilo a dojalo, připomněl, že je věřící. "Řád pro mě osobně představuje pouto s církví a se Svatým otcem, je to pouto s osobností, které si nesmírně vážím, s autoritou, které je možné pozorně naslouchat a dát se jí inspirovat," řekl Forejt. 

Prezident Klaus i arcibiskup Graubner vzpomněli na papežskou návštěvu v Česku jako na vzácný okamžik. "Papežská návštěva byla velkým přínosem nejen pro církev, ale i pro celou společnost," ukázalo se, že dovedeme být i jiní než v obyčejné všední dny," řekl Graubner. 

"Ta návštěva papeže Benedikta XVI. ukázala, že to s námi není tak špatné," doplnil Klaus. Mnohá klišé o české společnosti a o tom, jak uvažují Češi, se podle prezidenta při návštěvě ukázala jako lichá. Klaus poděkoval Forejtovi za organizaci papežské návštěvy i návštěvy amerického a ruského prezidenta. Zahájení výstavy byl přítomen i Dominik Duka. 

Vlk se úřadu pražského arcibiskupa ujal 1. června 1991. Jeho rezignaci přijal papež Benedikt XVI. letos v únoru a v pořadí 36. pražským arcibiskupem jmenoval Duku.

Zdroje: ČTK