Klaus s vetem neuspěl, poslanci prohlasovali vyšší podíl biopaliv

- Aktuality autor: red

Podíl biosložek v benzinu a naftě se od června zvýší. Poslanci totiž ve čtvrtek přehlasovali veto prezidenta republiky Václava Klause a novela, která podíl zvyšuje, bude platit.

Novela zákona o ochraně ovzduší navyšuje od června podíl biosložky u benzinu z dosavadních 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty ze 4,5 procenta na rovných šest procent. 

Novela má například pomoci snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. S těmito argumenty však prezident vyjádřil nesouhlas a zákon vetoval. 

"Především sám boj s CO2 je sám o sobě krajně sporný. Vychází z teorie člověkem působeného globálního oteplování, která stojí na velmi vratkých základech a je podrobována stále sílící kritice," tvrdí prezident Klaus. Argumentuje také tím, že pozitivní či negativní dopady přimíchávání biosložek do pohonných hmot nebyly ve svém souhrnu seriózně zhodnoceny. 

S prezidentovými argumenty před poslanci polemizovala ministryně životního prostředí Rut Bízková. Jeho připomínky označila jako významné, ale s tím, že ke všem je možné dát vysvětlení. Odmítla například, že by vyšší podíl biosložky výrazně zdražil benzin i naftu. Benzin podle ní podraží asi o půl procenta a nafta o asi 0,7 procenta. "K žádnému zásadnímu zvýšení ceny nedochází," ujišťovala poslance. 

Ministryně také nepředpokládá, že by kvůli pěstování plodin pro pohonné hmoty zdražily potraviny. V tuzemsku se to týká tří plodin: pšenice, cukrové řepy a řepky. U pšenice podle ní směřuje do přimíchávání jen 1,5 procenta z celkové produkce, u cukrovky a řepky jen pětina z celkové produkce. K otázce možného ohrožení zdraví zplodinami z takto upravených pohonných hmot, použila argument, že všechny emise z motorů škodí zdraví a biosložka neškodí o nic víc. 

Zpravodaj zemědělského výboru Jiří Hanuš (KDU-ČSL) zdůraznil, že Česko je mezi středoevropskými zeměmi státem, který přimíchává nejméně. 

Návrh opakovaně kritizovali občanští demokraté. Například Jaroslav Plachý prohlásil, že předloha je výsledkem tlaku lobbistických skupin a na závěr svého proslovu roztrhl volební program sociální demokracie. Sociální demokrat Pavel Němec mu pak vzkázal, že si dělá volební kampaň za peníze daňových poplatníků. 

Zákon nakonec podpořilo 125 přítomných poslanců, hlavně sociálních demokratů, komunistů, lidovců a zelených. Přidali se k nim i někteří občanští demokraté. Poslance přišlo podpořit i několik stovek zemědělců, kteří demonstrovali v okolí sněmovny. 

Evropská unie letos uvolnila studii, ze které vyplývá, že biopaliva ze zemědělských plodin mohou vytvářet až čtyřnásobek emisí skleníkových plynů než standardní ropná paliva jako benzin a nafta. Analýza uvádí, že kvůli bionaftě z evropské řepky se nepřímo uvolňuje do ovzduší 150,3 kilogramu CO2 na jeden gigajoule a u bioetanolu z evropské cukrové řepy je to 100,3 kg. To je zřetelně více než emise 85 kg z běžné nafty nebo benzinu.

Tagy: poslanci ČSSD ODS

Zdroje: ČTK