Klaus promluví na konferenci v Chicagu o klimatu. Bude opět za hvězdu?

- Aktuality autor: Danica Klein

Český prezident Václav Klaus na konci května v americkém Chicagu vystoupí na konferenci o klimatu. Stane se tak hned po skončení tamního summitu Severoatlantické aliance, na němž prezident povede českou delegaci. Informovala o tom chicagská konzervativní organizace Heartland Institute, která setkání politiků, vědců či ekonomů skeptických vůči lidskému podílu na změně klimatu pořádá již posedmé.

Na třídenní konferenci, jež začíná 21. května, vystoupí více než 70 řečníků. Český prezident vystoupí jako první řečník na úvodní večeři celého setkání pořádaného pod názvem "Skutečná věda, skutečné volby". Kromě něj se akce zúčastní například i bývalý astronaut Walter Cunningham, který letěl do vesmíru v roce 1968 na misi Apollo 7. Stejně jako Klaus odmítá teorii, že člověk způsobil změnu klimatu.

Klaus již na konferenci vystupoval v minulosti. V roce 2009 se konala v New Yorku a český prezident se jí zúčastnil v okamžiku, kdy Česko předsedalo Evropské unii. Účastníci akce mu tehdy připravili ovace ve stoje. Hlavní hvězdou konference bude Klaus zřejmě i letos. Jeho fotografie již nyní vévodí webové stránce pořádajícího institutu.

Většina vědecké komunity

Podle pozvánky na akci se letošní konference zaměří například na to, "co skutečná věda o klimatu říká o příčinách a důsledcích změny klimatu". Organizace odmítá závěry Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), podle něhož je podíl lidské aktivity na současných klimatických změnách zřejmý.

Heartland Institute vznikl v roce 1984. Zaměřuje se na podporu volnotržních řešení ekonomických a sociálních problémů. V současnosti institut patří ve Spojených státech mezi nejhlasitější kritiky zastánců současné teorie změny klimatu, na níž se nicméně shodla naprostá většina vědecké komunity.

V 90. letech minulého století institut spolupracoval s tabákovým koncernem Philip Morris na studii, jež zpochybňovala důsledky pasivního kouření. Mezi jeho sponzory byl v minulosti také ropný gigant ExxonMobil. Avšak nyní již tato firma odpůrce teorie změny klimatu nepodporuje. Institut ale například podporují i miliardářští bratři Kochové, kteří stojí za vzestupem amerického konzervativního hnutí Tea Party. Mezi jeho sponzory je i Microsoft či farmaceutické firmy Pfizer a Eli Lilly.

Tagy: klima konference

Zdroje: ČTK