Klaus podepsal nová pravidla pro rejstřík trestů. Zdraží se poplatek za výpis

- Aktuality autor: Jan Pastor

Záznam o odsouzení Čecha v EU se objeví v jeho rejstříku trestů. Novelu zákona, která to umožní, dnes podepsal prezident Václav Klaus. Norma také zvyšuje poplatek za výpis z rejstříku o 50 na 100 korun. O rozhodnutí prezidenta informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Do rejstříku bude mít nově přístup vězeňská služba. Novela dále upravuje zkušební dobu při podmíněném propuštění lidí z vězení.

Češi budou mít podle novely v rejstříku uvedeny informace o tom, zda byli odsouzeni v jiném členském státě EU. V případě, že by šlo o trestní řízení, budou úřady na toto odsouzení pohlížet, jako by šlo o verdikt českého soudu. Výjimkou budou pouze prohřešky, které nejsou v ČR trestným činem.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je přesvědčen o výrazném přínosu normy v oblasti postihu trestné činnosti, která je páchána na celém území EU. Novela vychází z evropské směrnice. Sjednocuje nakládání s informacemi zaznamenanými v rejstříku trestů. Nyní se vyměňují informace jednotlivě, nově to bude automaticky. Povede to ke zrychlení a zlevnění procesu.

Zdroje: ČTK