Klaus odvolal Peake z pozice ministryně obrany, důvodů je dost

- Aktuality autor: Jakub Konečný

AKTUALIZOVÁNO. Prezident Václav Klaus dnes na návrh premiéra Petra Nečase (ODS) odvolal ministryni obrany Karolínu Peake (LIDEM). Informoval o tom Hrad. Důvodem odvolání Peake byly podle premiéra personální změny, které hned po svém nástupu v úřadu provedla.

Karolína Peake.

Karolína Peake.,zdroj: Mediafax

Nepřijatelné bylo mimo jiné odvolání jejího prvního náměstka Vlastimila Picka, který byl klíčovým vyjednavačem o prodloužení pronájmu letounů Gripen. Způsob, kterým se začala Peake na obraně chovat, podle Nečase vedl k tomu, že v ní úplně ztratil důvěru. 

Peake, která v čele resortu teprve před osmi dny nahradila Alexandra Vondru (ODS), si za současných podmínek jen těžko dovede představit další vládní spolupráci. Armáda prohlásila, že na její činnosti a fungování se bezprostředně nic nezmění. 

LIDEM se snaží tlačit, leč nemá čím

Lídři strany LIDEM nyní kvůli Nečasovu kroku vyzvali ministry své strany, aby k 10. lednu podali demisi a odešli z vlády. LIDEM se chystá na odchod do opozice. Podle Peake, která zatím zůstává vicepremiérkou, si ale strana nepřeje předčasné volby. LIDEM mají osm poslanců. Bez jejich podpory by neměl Nečasův kabinet ve Sněmovně většinu. 

"Nerozuměl jsem tomu jmenování, nerozumím ani tomu odvolání. Není ale důležité, abych něčemu rozuměl, protože jedinou pravomoc a odpovědnost za jmenování a odvolání ministrů má předseda vlády," řekl ministr financí Miroslav Kalousek

Peake spustila personální tornádo

Peake den po nástupu do úřadu 12. prosince odvolala z funkce svého prvního náměstka Vlastimila Picka, šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta a ředitele kabinetu ministra Františka Šulce. Odvolání Picka, který vedl tým vyjednávající se Švédskem podmínky pokračování pronájmu stíhaček Gripen, zdůvodnila především tím, že chce aby měl resort civilní vedení. 

Nad prvními kroky ministryně, která před nástupem uvedla, že není nakloněna velkým personálním změnám, se pozastavil vedle Nečase i prezident Klaus, který také vyjádřil pochybnost nad tím, zda převážně mužský kolektiv armády vezme ministryni za svou. 

Personální vyprázdněnost

Nyní již exministryně si s sebou na úřad přivedla Jaroslava Štrupla, který se stal ředitelem Národního úřadu pro vyzbrojování, Pavla Kotrbu, jehož učinila vedoucím svých poradců a Aleše Klepka, který stanul v čele jejího kabinetu. 

Klepek byl dříve ředitelem kabinetu bývalého ministra obrany Martina Bartáka (ODS). Podle některých zdrojů z resortu se s Peake na ministerstvo vraceli právě lidé spojení s Bartákem, který je trestně stíhán kvůli nákupu obrněných transportérů Pandur. Podle jednoho ze zdrojů měl Barták sám v pondělí schůzku na obraně s ministryní. I to prý mohlo stát za jejím dnešním odvoláním. 

Důvodem byl i Barták

Peake setkání s Bartákem rezolutně odmítla. "Já popravdě řečeno ani přesně nevím, jak pan Barták vypadá. Je to absolutní nepravda, s Martinem Bartákem jsem se nikdy nesetkala, pokud jsem do něj někdy nevrazila omylem v metru," řekla Peake v dnešních Událostech, komentářích v České televizi. 

Resort obrany získala strana LIDEM výměnou za ministerstvo dopravy, kde jejího zástupce Pavla Dobeše vystřídal tehdejší předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Ten jej má připravit na postupné sloučení s ministerstvem průmyslu a obchodu, které vede Martin Kuba (ODS).

Tagy: odvolání peake Ministerstvo obrany

Zdroje: ČTK