Klaus: Neúčast ČR na předávání Nobelovek je bezvýznamná

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Neúčast vrcholného představitele České republiky na slavnostním předání Nobelovy ceny za mír Evropské unii není významná, nestojí ani za diskusi. Na dotaz novinářů to po dnešním setkání české a slovenské hlavy státu v Praze řekl prezident Václav Klaus. 

Václav Klaus

Václav Klaus,zdroj: Isifa.com

"Kdyby to nerozehrála (média), tak by si toho v tom Oslu vůbec nikdo nevšiml. Nepovažuji to za významnou věc, která vůbec stojí za diskusi," řekl Klaus

V Oslu dnes Nobelovu cenu za mír za blok 27 členských států převezmou společně tři nejvyšší představitelé EU - prezident Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz

Ceremoniálu budou přihlížet i nejvyšší představitelé většiny členských zemí EU. Z České republiky nikdo z vrcholných politiků pozvání nepřijal, stejně se zachovalo několik dalších zemí. 

Premiér Petr Nečas (ODS) zdůvodnil svou neúčast na ceremoniálu pracovním vytížením. Klaus známý svými euroskeptickými názory v říjnu označil udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii za tragický omyl. Ocenění podle něj má smysl, pokud se dává konkrétnímu člověku, nikoli byrokratické instituci.

Tagy: EU nobelova cena mír

Zdroje: ČTK