Klaus: Nespokojenost bude vždy, ale transformace společnosti se podařila

- Aktuality autor: Michal Polák

Transformace společnosti po pádu komunistického režimu ve společnost novou, demokratickou se podle prezidenta Václava Klause povedla. Prezident přišel dnes dopoledne položit kytici k památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze v doprovodu premiéra Petra Nečase a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (oba ODS).

Klaus k současným demonstracím a nespokojenosti ve společnosti řekl, že patří k lidské povaze. Kdyby byli všichni se vším spokojeni, "tak svět končí, protože by nebyla sebemenší motivace něco dělat", uvedl prezident.

"Náš úkol byl ne zajistit každému štěstí a bohatství, náš úkol byl změnit politický, ekonomický, sociální systém z komunismu v něco docela jiného a to se stoprocentně podařilo," uvedl prezident. Svému předchůdci Václavu Havlovi, který pro nemoc nemohl na Národní třídu přijít, popřál hodně zdraví.

Také Nečas je přesvědčen, že jsou polistopadová léta přes všechny problémy úspěšná. Vždycky je podle něj ale co zlepšovat, například je třeba bojovat s korupcí. "Korupce je rakovina, která rozežírá útroby demokratického státu, úkolem politiků je zužovat prostor pro korupci a každého jednotlivého politika nebýt zkorumpovaný," řekl premiér.

Přišli také občané

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka přišel s květinami a doprovodem stranických funkcionářů na Národní třídu ráno. Novinářům řekl, že události 17. listopadu 1989 jsou pro ČSSD důležité nejen jako klíčové datum české novodobé historie a okamžik, kdy se podařilo obnovit demokracii v Československu, ale také jako událost, která umožnila o dva dny později obnovit sociální demokracii.

Na Národní třídu přicházejí také občané, kteří k pamětní desce kladou květiny a zapalují tam svíčky. Osamělý demonstrant postával u domu, kde je pamětní deska, s transparentem "20 let demokratických zlodějů" a "Rozkradení republiky Klausem". Na Klause křičel "Hanba", zůstal nepovšimnut.

Dvaadvacáté výročí událostí 17. listopadu, který je označován za počátek "sametové revoluce", si dnes lidé připomínají nejen v Praze, ale i v jiných městech České republiky. Nekonají se pouze vzpomínkové akce, ale odbory a občanské iniciativy s podporou levicové sociální demokracie a komunistů pořádají demonstrace proti vládním reformám.

Tagy: rec

Zdroje: ČTK