Klaus nepůjde na slavnostní zahájení předsednictví
6. 1. 2009 – 18:58 | Zpravodajství | red
Prezident Václav Klaus podle serveru Lidovky.cz nepůjde na slavnostní večer v Národním divadle, který ve středu pořádá vláda u příležitosti zahájení předsednictví v EU.
Nepřijetí pozvání je podle serveru první Klausův "bojkot" předsednictví. Premiér Mirek Topolánek akci pořádá na počest zahájení půlročního šéfování EU a u příležitosti návštěvy Evropské komise v Praze. Eurokomisaře Klaus na Hradě uvítá.
"Pan prezident v Národním divadle nebude. Na Pražském hradě přijme Josého Manuela Barrosa a členy Evropské komise, ale v divadle nebude," sdělil Klausův mluvčí Radim Ochvat. Prezidentovy důvody rozebírat odmítl. "Prostě tam nebude," řekl pouze. Klaus byl do Národního divadla pozván.
Lidovky.cz napsaly, že podle zdrojů z Hradu se Klaus slavnosti nezúčastní kvůli své "nechuti ke společnosti euroúředníků" a postoji ke směřování EU. Hodinovou scénickou koláž bratrů Petra a Matěje Formanových nazvanou Sladíme Evropu ale bude sledovat Klausův předchůdce Václav Havel, který pozvání přijal.
"Jeho účast na slavnosti vyjadřuje známý Havlův postoj a podporu vlády, je výsledkem jeho dlouhodobého usilování," uvedl exprezidentův tajemník Martin Vidlák.
České předsedání EU převzala Praha 1. ledna. Náročnou roli, kdy je tváří, mluvčím a organizátorem dění sedmadvacítky, bude hrát až do června. Pak Česko otěže předá Švédsku.
Zdroje: