Klaus nebude vetovat novelu o ČNB, ale ani ji nepodepíše

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Prezident republiky Václav Klaus nebude blokovat novelu zákona o ČNB, která upravuje působnost České národní banky jako součásti nově vzniklého evropského systému dohledu nad finančním trhem.

Svůj podpis však Klaus pod zákon nepřipojí, neboť jde podle něj o další krok k "systematickému omezování" suverenity českých ústavních institucí. Řekl to v úterý prezidentův mluvčí Radim Ochvat. 

"Prezident republiky na tento trend dlouhodobě poukazuje, je jeho kritikem a často apeluje na české zákonodárce, aby přejímání evropské legislativy s podobnými dopady zvažovali důsledněji," uvedl Ochvat. 

Evropský systém dohledu vytvořila Evropská unie v reakci na globální finanční krizi. Novela vkládá do zákona nový paragraf, který konstatuje, že ČNB "je součástí Evropského systému dohledu nad finančními trhy a spolupracuje s Evropskou radou pro systémová rizika a evropskými orgány dohledu nad finančními trhy". 

Kalousek: Nejde o přesun kompetencí k evropským orgánům

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již při projednávání ve sněmovně řekl, že v předloze jde výlučně o posílení informační povinnosti a koordinace, nikoli o přesun kompetencí k evropským orgánům dohledu. Takový proces by byl nežádoucí a byl by v přímém rozporu se zájmy České republiky, konstatoval. 

Podnětem k novému uspořádání systému dohledu nad finančními trhy se stala globální finanční krize. Ta podle EU odhalila závažné nedostatky při kontrole finančního trhu, a to jak na úrovni jednotlivých členských států, tak na úrovni integrovaných a vzájemně propojených evropských finančních trhů. Novela tak vstoupí v platnost bez prezidentova podpisu.

Tagy: novela ČNB

Zdroje: ČTK