Klaus navrhl na zástupce ombudsmana Veseckou a Křečka

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou a poslance ČSSD Stanislava Křečka navrhl Sněmovně prezident Václav Klaus do funkce zástupce ombudsmana. Senát zatím své dva kandidáty nenavrhl. Volba by se přitom podle dnešních informací z dolní komory měla uskutečnit do poloviny února, kdy končí mandát nynější zástupkyni veřejného ochránce práv Jitce Seitlové. 

Křeček a Vesecká

Křeček a Vesecká,zdroj: Mediafax

Vesecká, kterou z pozice nejvyšší státní zástupkyně odvolala vláda v říjnu 2010, nominaci podle dnešního Práva uvítala. "Přijala jsem ji, neboť jsem přesvědčena, že pro respektování práv občanů je ještě hodně co udělat," řekla deníku. 

"Můj osobní názor je, že v Poslanecké sněmovně nemá tento návrh příliš mnoho šancí. Vzhledem k tomu, co se v souvislosti s jejím působením na postu nejvyšší státní zástupkyně dělo, myslím, že to není dobrý návrh," řekla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová

Gazdíkovi to připadá jako pokračování amnestie

Podle předsedy poslanců TOP 09/STAN Petra Gazdíka musí člověk nad některými Klausovými návrhy a činy z poslední doby jen kroutit hlavou. "Zapadá to do kontextu amnestie, kdy některé takzvané kmotrovské kruhy byly prezidentem vzaty na milost," uvedl. 

Zřejmě největší pozornost za působení v čele nejvyššího státního zastupitelství vzbudila Vesecká postupem v údajné korupční kauze někdejšího vicepremiéra a lidoveckého expředsedy Jiřího Čunka. Jeho stíhání bylo nakonec zastaveno. 

Návrhy Senátu dostane dolní komora tento měsíc. Kandidáti jsou, bude se o nich jednat na plénu, řekl novinářům předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). 

První letošní schůze Sněmovny, na níž by se měla volba uskutečnit, začne 5. února. Pokud poslanci nikoho z kandidátů nevyberou, volba by se do dvou měsíců opakovala. Prezident a Senát by museli navrhnout nové nominanty.

Tagy: ombudsman

Zdroje: ČTK