Klaus navrhl na ombudsmana také exhejtmana z ODS

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus navrhl jako kandidáty pro druhou volbu ombudsmana bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a znovu také občanského aktivistu Johna Boka.

Toho Klaus nominoval již pro první volbu. Sněmovna ale v červenci nikoho z kandidátů hlavy státu ani Senátu nevybrala. Poslanci mají na druhý pokus o zvolení nástupce zesnulého Otakara Motejla čas do pátku 7. září. 

Své dvě nominace by měl ve středu oznámit i Senát, vybírat bude ze jmen, která dosud nabídli senátoři a senátní kluby.

Jsou to bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová, které při první volbě v červenci chybělo ke zvolení sedm poslaneckých hlasů, bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský, předseda Židovské obce v Praze František Bányai, nynější zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová a pražský advokát Jan Matys.

Šabatová má podporu části pravicových senátorů a klubu ČSSD, ODS je ale proti jejímu jmenování.

Jeden z Klausových kandidátů Zahradník působí od loňska jako prorektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Do školství se loni vrátil po osmi letech strávených v čele Jihočeského kraje, před jehož vznikem byl středoškolským učitelem a ředitelem českobudějovického gymnázia. 

Někdejší disident John Bok veřejně vystupuje především jako občanský aktivista. Několikrát neúspěšně kandidoval do Senátu. Je předsedou spolku Šalamoun, který se angažuje v případech, u kterých má podezření na chybné rozhodnutí soudů. Klaus navrhl Boka na ombudsmana už v minulosti jako Motejlova protikandidáta. 

Posláním veřejného ochránce práv je hájit občany před byrokratickým přístupem státu a diskriminací. Ročně u něj hledá pomoc přes 7000 lidí. U 500 až 600 se skutečně zjistí pochybení a ombudsman se pak snaží na příslušných úřadech zjednat nápravu. V poslední době přibývá stížností souvisejících se sociální oblasti. Týkají se zejména dávek, nemocenských či důchodů. 

Klaus se ke vzniku úřadu veřejného ochránce práv stavěl původně kriticky, místo nové instituce dával přednost účinnějšímu tlaku na práci státní správy. První a dosud jediný český ombudsman Motejl, který byl v úřadu od roku 2000, ale v roce 2007 novinářům řekl, že Klausův postoj k jeho kanceláři je již přinejmenším velmi shovívavý. "Myslím, že pan prezident je člověk pragmatický. A jestliže měl výhrady v okamžiku vzniku této kanceláře, myslím, že se nakonec přesvědčil, že ta práce nějaký význam má, že škodu neděláme, že spíš přinášíme užitek," uvedl tehdy Motejl.

Zdroje: ČTK