Klaus: Lídři koalice vědí, že každý musí ustoupit

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Předsedové ODS, TOP 09 a VV Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Radek John prezidenta Václava Klause ujistili, že chtějí pokračovat v dosavadním modelu vládní koalice. Každý z nich podle Klause dobře ví, že musí ustoupit. Ústupek by se mohl týkat ministrů za VV.

Snížit musí koaliční strany také vzájemné mediální ataky. Klaus to řekl během slavnostního otevření nové haly pražského Hlavního nádraží. Schůzka s koaličními lídry na Hradě podle něj skončila pozitivně. 

"Pevné rozhodnutí" pokračovat v koalici

"Já jsem byl ujištěn všemi třemi předsedy stran, že jsou pevně rozhodnuti pokračovat na půdorysu trojkoalice a že vědí dobře, že musí každá z nich o kousek ustoupit. Vědí, že musí snížit mediální ataky jedné strany na druhou, ale že to, co je spojuje, je silnější. A to je pro mne v tuto chvíli zatím dobrá zpráva," uvedl. 

Dodal, že nyní budou koaliční špičky jednat o tom, jak budoucí dohoda včetně personálních změn bude vypadat. Nevyjádřil se k dotazu na to, jak dlouho mají jednání trvat. 

Na Hrad Klaus předsedy ODS, VV a TOP 09 pozval ve středu večer. Zdůraznil tehdy, že je třeba jednat o tom, jak a zda eventuálně vůbec pokračovat v současné vládní sestavě. Důvěra v kabinet premiéra Nečase je vážně narušena, uvedl po zveřejnění nahrávky, která má dokládat podíl ODS na vnitrostranickém puči ve Věcech veřejných.

Ústupky se mohou týkat Johna a Dobeše

Varianty nové koaliční spolupráce stran dosud nejsou známy. Je pouze zřejmé, že se kooperace stran neobejde bez personálních změn v kabinetu. Těm se ale brání zejména TOP 09, jejíž místopředseda Miroslav Kalousek opakuje, že jeho stranu jako jedinou nedoprovázejí skandály. 

"TOP podporuje svého premiéra v jeho návrzích, které předal prezidentovi. Ustoupí-li on, logicky ustoupíme s ním. Personální ústupky v řadách Topky nedávají logiku, Topka koalici žádným skandálem nezatížila," naznačil zdroj z TOP 09, že ústupek by se mohl týkat požadavků ODS a TOP 09 na odchod ministrů VV Johna a Josefa Dobeše z vlády.

Tagy: koalice schwarzenberg spolupráce

Zdroje: ČTK