Klaus k volbám: Každý se tváří, že vyhrál

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Výsledky komunálních a senátních voleb nejsou jednoznačné a skoro každý se tváří, že vyhrál. Podle serveru Novinky.cz to v pondělí řekl prezident Václav Klaus.

Kombinace komunálních voleb ve velkých a malých městech a voleb senátních podle prezidenta znamená, že jejich výsledek nelze jednoduchým způsobem zhodnotit. 

"Výsledky voleb nejsou v žádném případě jednoznačné," řekl Václav Klaus Právu. "Umožňuje to, že se skoro každý tváří, že vyhrál," dodal. Jako úspěch své strany prezentují víkendové volby jak představitelé ODS a ČSSD, tak také TOP 09 a dokonce i VV. 

ČSSD teď záleží na většině v Senátu

Opoziční ČSSD má šanci splnit svoje předsevzetí a získat ve druhém kole senátních voleb přesilu v Senátu, což by jí mohlo pomoci ztížit pravostředové vládě prosazování jejích reforem. Stejně tak ale i strany vládní koalice si mohou většinu v Senátu udržet, jejich kandidáti by ale museli vyhrát ve všech 21 obvodech, kde postoupili. 

ODS sice získala v komunálních volbách nejvíce mandátů (na počet hlasů vyhrála ČSSD), ale současně přichází o své výlučné postavení na radnicích mnoha velkých měst. Poprvé také prohrála komunální volby v Praze, dosud považované za její baštu. Po květnových sněmovních volbách se teď už podruhé musela v hlavním městě sklonit před TOP 09. 

Klaus dává přednost tradičním stranám

Vítězem komunálních voleb se stali opět nezávislí kandidáti a různá jejich uskupení. Za úspěšné lze ale považovat i lidovce, kteří se připomněli po debaklu ve sněmovních volbách, přestože oproti minulým komunálůním volbám mírně ztratili. 

Klaus před volbami prohlásil, že dává přednost tradičním stranám. Uvedl, že "šanci řídit město nebo městskou část musí dostat seriózní lidé, neměly by to být rychlokvašené okurky, nad nimiž se sklání na billboardu některý významný celostátní politik". Nejspíš tím narážel například na novou stranu TOP 09 v čele s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Tagy: výhra komentář

Zdroje: ČTK