Dnes je pátek 7. listopadu 2025., Svátek má Saskie
Počasí dnes 4°C Jasno

Klaus jmenuje Nečase premiérem, pokračují debaty o vládě

28. 6. 2010 – 8:14 | Zpravodajství | red

Klaus jmenuje Nečase premiérem, pokračují debaty o vládě
zdroj: Mediafax

Prezident Václav Klaus v pondělí jmenuje předsedu ODS Petra Nečase předsedou vlády. Odpoledne budou členové vedení ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) pokračovat ve vyjednávání nové vlády. Měli by uzavřít kapitolu práva a boje proti korupci.

Pokud se to stranickým lídrům podaří, bude to třetí uzavřený okruh ze sedmi.

Strany se už dohodly na kapitolách ekologie a také zahraniční politika a obrana. Nejsložitější bude ale zřejmě jednání o zdravotnictví, které bude pokračovat ve skupině stranických expertů dnes večer. Strany mají rozdílný pohled například na zvýšení poplatků za zdravotnické služby.

O vládních křeslech prý vyjednavači stran zatím nedebatují. Už před týdnem ale podepsali rozdělení ministerstev šest pro ODS, pět pro TOP 09 a čtyři pro VV. TOP 09 ale ujednání zpochybňuje. Věci veřejné navíc řekly, že pokud nebude jejich předseda Radek John ministrem vnitra, do vlády nevstoupí. O křeslech by mohli politici ve formátu K9 vyjednávat nejdřív v úterý.

Navzdory tomu, že se Nečas stane premiérem, bude dál vládnout kabinet Jana Fischera. Úřednická vláda sice podala demisi už v pátek, zemi ale povede do doby, než Klaus jmenuje celý nový kabinet. Formálně to znamená, že Česko bude mít dočasně dva předsedy vlády. Nejde o nic výjimečného, stejně tak tomu bylo i v minulosti.

Předchozí článek

První náraz na Ratha má Peake za sebou. Sympatie nevznikla

Následující článek

Powell zaběhl svoji druhou nejrychlejší dvoustovku za 19,97

Nejnovější články