Klaus jmenoval všechny nové inspektory úřadu na ochranu dat

- Aktuality autor: Danica Klein

Prezident Václav Klaus dnes jmenoval všechny čtyři inspektory Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), které mu vybral Senát. Jsou jimi kandidáti ČSSD Petr Krejčí a Božena Čajková, bývalý senátor KDU-ČSL František Bartoš a bývalý poslanec ODS Daniel Rovan.

Funkcí se ujmou 1. června, oznámil ČTK prezidentův mluvčí Radim Ochvat s tím, že Klausovo rozhodnutí bylo postoupeno ke kontrasignaci předsedovi vlády.

S prací inspektora má z nově jmenovaných inspektorů největší zkušenosti Čajková, která byla do této funkce vybrána opětovně na dalších deset let. Bývalý bruntálský starosta Krejčí vedl kabinety někdejším ministrům ČSSD Petrovi Lachnitovi a Jaroslavu Palasovi. Veterinář Bartoš byl starostou Rychnova nad Kněžnou, v Senátu vedl výbor pro sociální politiku a zdravotnictví. Rovan byl členem rozpočtového výboru sněmovny.

ÚOOÚ má celkem sedm inspektorů, jejichž funkční období je desetileté. Čtyřem z nich funkční období skončí počátkem června. Inspektoři provádějí kontrolu ochrany dat a mohou vést správní řízení o uložení sankce a řízení o přestupcích.

Zdroje: ČTK