Klaus jmenoval Ritschelovou novou předsedkyní ČSÚ

- Aktuality autor: red

Novou předsedkyní Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v úterý stala rektorka Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Iva Ritschelová. Do této funkce ji na Pražském hradě jmenoval prezident Václav Klaus.

Jmenování Ritschelové se zúčastnil i bývalý úřednický premiér a předchozí šéf ČSÚ Jan Fischer.

Klaus ho z funkce předsedy ČSÚ odvolal, čímž formálně ukončil jeho působení v čele této instituce. Fischer nicméně už po loňském nástupu do premiérského křesla předal vedení ČSÚ místopředsedovi úřadu Jiřímu Křovákovi. Ritschelovou do funkce vybrala ještě Fischerova vláda. 

Ritschelová při jmenování uvedla, že chce při řízení ČSÚ především navázat na Fischerovo působení. ČSÚ se podle ní pod jeho vedením stalo "solidní, důvěryhodnou institucí". Usilovat prý bude také o "statistickou osvětu", která by vyústila v lepší spolupráci mezi ČSÚ, politiky a odbornou veřejností. "Statistické podklady, ať budou sebekvalitnější, nikdy nenahradí správné a uvážlivé rozhodnutí politiků," řekla. Na Hradě neuvedla, jaké plány má ohledně vedení ústecké univerzity, kterou jako rektorka doposud řídí. 

Šestačtyřicetiletá Ritschelová se ve své vědecké práci zabývá makroekonomickými aspekty tvorby a ochrany životního prostředí, environmentální ekonomií, politikou životního prostředí či financováním ochrany životního prostředí. 

Absolvovala řadu odborných a studijních stáží na zahraničních odborných pracovištích, účastnila se mise OSN do Kosova, Arménie, Gruzie, Ázerbájdžánu a Kyrgyzstánu. Je členkou několika vědeckých a redakčních rad. Před třemi lety média spekulovala, že by mohla nahradit ve funkci ministryně školství Danu Kuchtovou.

Zdroje: ČTK