Klaus jmenoval Bendla ministrem zemědělství v Nečasově vládě

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Prezident Václav Klaus dnes na Pražském hradě jmenoval ministrem zemědělství někdejšího středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS). Bendl v kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) nahradil v úterý náhle odvolaného dosavadního ministra Ivana Fuksu (ODS).

Po jmenování prezident Bendlovi popřál úspěch a aby se mu v nové práci dařilo. Klaus zdůraznil, že resort, který Bendl dnes přebírá, není jednoduchý, ale doufá, že nový ministr si s ním dokáže poradit. "Potřebujeme to všichni, potřebuje to i tato vláda," uvedla hlava státu.

Bendl do vlády nepřichází poprvé, funkci ministra si vyzkoušel už v roce 2009, kdy stál v čele resortu dopravy. Nový ministr zemědělství je členem ODS od roku 1992, v letech 2002 až 2010 byl místopředsedou strany.

Svůj krok vysvětlil dlouhodobou nespokojeností

Nyní jej čeká uvedení do funkce na ministerstvu zemědělství, kde do úterý úřadoval jeho stranický kolega Fuksa.

Předseda vlády Nečas odvolání Fuksy z vlády v úterý navrhl v podstatě bez předchozích náznaků. Svůj krok vysvětlil dlouhodobou nespokojeností s prací svého stranického kolegy. Vyčetl mu například chyby při správě lesů a vadilo mu také, že Fuksa málo hájil ve vládě stanoviska ODS.

Na ministerstvu je rozhodně co hasit

Nečasovo rozhodnutí udělat novým ministrem zemědělství právě Bendla už kritizovala opoziční ČSSD. Podle místopředsedy strany a jejího stínového ministra zemědělství Michala Haška totiž Bendl není pro tuto funkci dobře profesně vybaven. "A to i přesto, že je povoláním hasič a na ministerstvu rozhodně co hasit je," podotkl jihomoravský hejtman Hašek, který ale s kritikou chce počkat až poté, co Hašek zveřejní svou představu o resortních prioritách. Podle ČSSD nemá nový ministr obvyklých sto dnů hájení. Podle Haška je navíc "zejména pro zemědělství" špatné, že Nečas si skrze personální obsazení vlády řeší své vnitrostranické problémy.

V čele organizace by Bendla mohl nahradit Tluchoř

Středočeskou organizaci občanských demokratů Bendl vede od listopadu 2007, 15. října regionální ODS ale čeká volba nového lídra. Podle Nečasova vnitrostranického oponenta Petra Tluchoře se premiér Nečas snaží jmenováním Bendla ministrem ovlivnit vlivnou organizaci právě před volbou nového lídra.

V čele této organizace by totiž mohl Bendla nahradit právě Tluchoř, který má na své straně větší část vlivných regionálních politiků. Také Fuksa patří mezi středočeské občanské demokraty blízké Tluchořovi. Středočeská organizace přitom před nastávajícím sjezdem jako jediná otevřeně odmítla například prodloužení mandátu Nečasova vedení ODS.

Tagy: bendl

Zdroje: ČTK