Klaus: Chartisté komunismus neporazili, medaili si zasloužím

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Bývalý prezident Václav Klaus dostal Trumanovu-Reaganovu medaili svobody za boj proti komunismu v "širším slova smyslu". Novinářům to dnes řekl v pražském knihkupectví, kam přišel podepisovat svoji novou knihu. Proti výzvě iniciativy Vraťte nám stát, aby mu americká nadace ocenění odebrala, protože nikdy nebyl bojovníkem proti totalitě, sepsal rozsáhlou polemiku.

Václav Klaus

Václav Klaus,zdroj: Getty Images

Někdejší disidenti, kteří zpochybňují jeho odpor proti komunismu, se podle něj stále opírají o fakt, že byli, na rozdíl od něj, za totality vězněni. "Což vůbec nezlehčuji a nepodceňuji a jejich odvahu v žádném případě neupírám. Ale prostě to není o boji s komunismem v širším slova smyslu. Já myslím, že tu cenu jsem dostal za tohleto," řekl Klaus.

"Jsou to lidé trapní, hloupí, směšní, strašně se divím, že se nestydí," podotkl na adresu lidí, kteří ho vyzývají k odevzdání medaile. Klaus k jejich tvrzením sepsal svůj komentář, který zveřejnil server iDnes.cz. "Tato medaile není medailí za disent, je medailí těm, kteří se s komunismem utkávali a utkávají v nejrůznějších formách a způsobech," napsal v textu Klaus.

Bývalí disidenti si podle něj po revoluci uzmuli výklad boje proti komunismu pro sebe. "Jejich osobní odvahu nijak neumenšuji, polemizoval bych však s jejich vlastní interpretací vlivu, jaký mělo jejich působení pro pád komunismu," uvedl Klaus v polemice

Podle bývalého prezidenta existovalo více forem odporu ke komunismu, než jen podpis Charty 77 a účast v disentu. "Proud aktivního nesouhlasu s komunismem byl široký. S nacismem nebojovali pouze partyzáni, s komunismem pouze chartisté. První neporazili nacismus, druzí neporazili komunismus," dodal Klaus v textu.

Iniciativa Vraťte nám stát vyzvala americkou organizaci Victims of Communism Memorial Foundation, aby Klausovi odebrala medaili svobody, v pátek. Exprezident odznak dostal minulý týden ve Washingtonu za boj proti komunismu. Podle iniciativy Klaus nikdy žádným protitotalitním bojovníkem nebyl. Pod text výzvy se podepsali právnička Hana Marvanová, manželka zesnulého disidenta Jiřina Dienstbierová, politik Petr Havlík a filozof Václav Němec.

Klaus se podle autorů textu proti komunismu začal slovně vymezovat až po jeho pádu. Iniciativa mu vyčítá i to, že podle ní po celou svou politickou dráhu bojoval proti skutečným odpůrcům komunismu. "Nikdy mu však nevadilo, že se prezidentem stal díky hlasům poslanců komunistické strany," dodala iniciativa v prohlášení.

Tagy: medaile komunistická totalita rozhořčení

Zdroje: ČTK