Klaus: Armáda má bránit celistvost státu a hájit jeho existenci

- Aktuality autor: Jan Pastor

Existenci armády nelze obhájit pouze jejím nasazením v zahraničních misích, armáda má bránit celistvost státu a obhajovat jeho existenci před globalizačními a unifikačními tendencemi.

Velitelům vojenských útvarů to na dnešním shromáždění v budově ministerstva obrany řekl nejvyšší velitel armády prezident Václav Klaus. Armádu podle něj nelze v době hospodářských obtíží zakonzervovat. Ozbrojené síly mají být na vysoké technologické úrovni, nesmí se v nich ale plýtvat, dodal prezident.

"Hlavním úkolem armády je podle ústavy bránit celistvost našeho státu. Zde to začíná i končí. Není to o armádě, je to o státu. Nechceme-li rezignovat na svůj stát a nechceme-li rezignovat na jeden ze základních atributů státu, pak armádu potřebujeme," řekl ve svém projevu k velitelům Klaus.

Zahraniční mise nejsou dostatečným argumentem pro legitimitu

"Potřebu armády pomůžete obhájit, jen když budete společně s některými z nás obhajovat existenci našeho státu ve světě před globalizačními a v Evropě unifikačními tendencemi," dodal.

Podle stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka je Klausova definice role armády velmi problematická a potvrzuje, že prezident v poslední době tíhne k extrémně pravicovým názorům. "V demokratických společnostech je armáda součástí demokratické politické moci a je jí podřízená. Není možné, aby sama prosazovala nějaké politické ideje a měla nějakou politickou orientaci. Jestliže takto formuluje prezident roli armády, tak si zahrává s něčím, co do uvažování o armádě v demokratické společnosti vůbec nepatří," řekl Zaorálek.

Podle Klause nejsou zahraniční mise dostatečným argumentem pro legitimitu armády v očích veřejnosti. Vojáci nemohou být jen odborníky na chemickou ochranu nebo poskytovateli polních nemocnic. Armáda nemá být ani redukována na pomocný záchranářský sbor například při povodních. "Tyto věci sice úlohou armády také jsou, ale pouze také," vysvětlil Klaus

Armádu není možné zakonzervovat na později

Armáda podle prezidenta není "dopravní stavbou", kterou je možné v době hospodářských obtíží zakonzervovat na později. Má smysl jen tehdy, pokud je na vysoké technologické úrovni doby. Nemůže se ale obejít bez sociálních jistot pro vojáky a nesmí se v ní zbytečně plýtvat, uvedl dále Klaus.

Potřebu armády lze společnosti vysvětlit pouze po důkladné debatě napříč politickým spektrem. V době tlaků na omezování rozpočtu vlivem hospodářské recese lze jedině tak zajistit přidělení dostatečného množství financů na obranu, dodal prezident.

Velitelské shromáždění se koná každoročně. Letos je jeho cílem určit priority armády pro příští rok i to, jak je naplnit. Armádu čeká v příštím roce reorganizace velitelských struktur a další příprava kariérního řádu. Bude také pokračovat práce na zmenšení vojenských újezdů či diskuse o pokračování nadzvukových letadel v armádním letectvu.

Tagy: armáda

Zdroje: ČTK