Klasnová: Výsledek voleb není důvodem k revoluci uvnitř VV

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Věci veřejné, které příliš neuspěly v komunálních ani senátních volbách, budou na plánované ideové konferenci hovořit i o možných personálních změnách ve straně.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Sdělila to místopředsedkyně VV Lenka Andrýsová. Strana chce konferenci uspořádat v reakci na nepříznivý výsledek v komunálních a senátních volbách. Podle další místopředsedkyně strany a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřiny Klasnové ale není výsledek hlasování důvodem k "příšerné revoluci" ve straně. 

Stranického šéfa Radka Johna podpořil po volbách ministr dopravy Vít Bárta (VV) i poslanci VV, napsal server iDnes.cz. Klasnová připomněla, že John bude obhajovat předsednickou funkci na jaře v pravidelném online hlasování "véčkařů". 

Bárta: Ministři potřebují klid na reformy

Bárta se staví odmítavě i k otázce odvolání zástupců strany ve vládě. Kromě něj a Johna (vnitro) jsou ministry také Josef Dobeš (školství) a Kamil Jankovský (místní rozvoj). "Ministři potřebují hlavně klid, udělat reformní kroky a sklidit úrodu. Jediné, co je potřeba učinit směrem k (vládní) koalici, je tlak na rychlé provedení sociálních reforem," napsal Bárta v SMS zprávě. 

Andrýsová za jednu z příčin volebního neúspěchu VV označila načasování voleb. "Způsobilo, že očekávání voličů předčilo reálné možnosti k uskutečnění velkých změn. Naše témata jsou během na dlouhou trať. Například s korupcí se za pár týdnů nevypořádáme," sdělila Andrýsová. 

Klasnová: Volby nejsou důvodem k euforii, ale ani neúspěchem

Podle Klasnové nejsou volby pro Věci veřejné úplným neúspěchem, nejsou však ani "důvodem k euforii".

"Neměli bychom si ale úplně sypat popel na hlavu, nebo páchat hromadné sebevraždy," dodala Klasnová. Ideová konference by podle ní více než změny osobností v čele strany měla řešit další směřování VV. "Je třeba vybudovat krajskou strukturu a zapustit kořeny v regionech," vysvětlila Klasnová. 

Nadcházející konference bude testem pro ministra Bártu, který na ní nabídne svou funkci volebního manažera strany. Za vinu si klade zejména fakt, že nedokázal najít dost finančních prostředků na to, aby kampaň kandidáty VV dostatečně představila. John ale v sobotu poznamenal, že by bylo špatné, kdyby to celé "bylo jen o penězích". 

Jedno z témat "Véček": Ekologická politika

Jedním z témat konference má být podle Bárty "zelená" politika. Věci veřejné se totiž ve vládě chtějí profilovat jako strana, která po zelených přebírá starost o ekologickou agendu. 

Věci veřejné získaly v obecních volbách 2,93 procenta voličských hlasů, což jim v celé republice dohromady vyneslo 304 zastupitelských mandátů. Do druhého kola senátních voleb postoupil jen jediný kandidát VV. Ve sněmovních volbách přitom dosáhly téměř na 11 procent hlasů.

Tagy: zmeny vv klasnová

Zdroje: ČTK