Klasnová: John ve VV je totéž jako Schwarzenberg v TOP 09

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pozice Radka Johna, tedy předsedy strany, ve Věcech veřejných je podobná postavení ministra zahraničí Karla Schwarzenberga v koaliční TOP 09. Uvedla to v pátek místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová, manželka neformálního lídra VV Víta Bárty.

Klasnová dále řekla, že mediální obraz jejího muže je rozpolcený a Bárta je člověkem, který obecně budí protichůdné emoce. 

Klasnová v obsáhlém vyjádření nazvaném "K mým výrokům" vysvětluje některá svá vyjádření, která zní na nyní zveřejněné nahrávce ze schůzky části vedení Věcí veřejných někdy v první polovině března. Za autora nahrávky Klasnová "s největší pravděpodobností" určila tehdejší šéfku poslaneckého klubu strany Kristýnu Kočí

Výrokem o šušnění jsem nic nemyslela

"Úzká skupinka lidí seděla u vína, nenapadlo nás, že mezi námi sedí zrádce, nehlídáte si každé slovo, což považuji za přirozené," uvedla v prohlášení Klasnová. Odmítla, že by svými výroky - například o "šušnění" potvrzovala údajný dlouhodobý plán svého muže na ovládnutí politické scény v zemi.

Na nahrávce Klasnová Bártovi v souvislosti s jeho možnou kandidaturu na předsedu říká: "Splnila by se ti tvá skrytá přání. Konečně by ses mohl přihlásit ke svýmu projektu, který si už roky šušníš, hýčkáš". 

Záznam, který je ve čtyřech částech dostupný na internetu, obsahuje silná Bártova vyjádření, například o tom, že má vždy otevřené dveře u prezidenta Václava Klause a že má "své lidi" na Finančním analytickém útvaru ministerstva financí. Exministr Bárta prohlásil, že jeho slova na nové nahrávce je třeba brát "se silnou rezervou", byl prý přiopilý. Za výroky vůči prezidentu Václavu Klausovi se omluvil. 

Bárta pracuje dvacet hodin denně

Na záznamu je nápadné mimo jiné to, že na schůzce není přítomen předseda strany John, mnohými komentátory označovaný za "loutkového předsedu". Podle Klasnové byl ale John úspěšným ministrem vnitra, který prosadil mnoho z protikorupčního programu strany.

"Co se jeho postavení ve straně týče, vidím zde jasnou paralelu s TOP 09. Pan předseda Schwarzenberg je dobrým ministrem, kterého si mnoho lidí váží, ale ani on není vždy přítomen na všech schůzkách. Při časové vytíženosti ministra v tom nevidím nic zvláštního," uvedl Klasnová. Ne každý je podle ní ochoten a schopen pracovat dvacet hodin denně jako Bárta. 

Klasnová také zdůraznila, že internetová hlasování příznivců strany, takzvaných "véčkařů", jsou vždy stranou respektována. "Zatímco na základě připravované tajné nahrávky média odsuzují financování VV, stamilionové dluhy velkých stran a způsoby jejich splácení zůstávají bez vysvětlení. VV rozhodně nikdy neprofitovaly ze státních peněz," uvedla. 

Zcela bez komentáře místopředsedkyně Poslanecké sněmovny i své strany nechala výroky své a svých spolustraníků z nahrávky, které si dělají legraci z amerického prezidenta Baracka Obamy.

Tagy: schwarzenberg vv klasnová

Zdroje: ČTK