Klasnová: Jako loutka se necítím, zůstávám členkou VV

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Místopředsedkyně sněmovny a menželka ministra Víta Bárty Kateřina Klasnová zůstává členkou Věcí veřejných. Ve straně, v níž má její manžel veliký vliv, se necítí být pouhou loutkou, přestože v dopise, který unikl na veřejnost, kritizuje Bártovu dominantní roli.

Klasnová to uvedla v tiskovém prohlášení, kterým reagovala na informace deníku Mladá fronta Dnes. List napsal o dopise, v němž Klasnová loni v říjnu kritizovala Bártovu dominantní roli ve straně a uvažovala o rezignaci na stranické funkce. 

"Zůstávám členkou Věcí veřejných i jejich místopředsedkyní, jako loutka si v této straně určitě nepřipadám. Ani stranická, ani manželská krize se nekoná. Více se k této úsměvné 'kauze' nehodlám vyjadřovat a děkuji za pochopení," uvedla Klasnová v tiskovém prohlášení. 

Dopis byl podle informací MF Dnes napsán asi tři měsíce poté, co Klasnová a Bárta uzavřeli sňatek. Dokument ve formě e-mailu dostali předseda VV Radek John, místopředseda Jaroslav Škárka a Bárta. 

Nechci být pasivní figurkou na šachovnici manžela

Klasnová v e-mailu uvedla, že k jeho napsání ji vedla "naprostá ignorance elementárních principů uvnitř strany a naprostá nekomunikace ze strany VB (Víta Bárty)". Podle ní Bárta zcela samovolně určuje další směrování strany, aniž se ptá na názory ostatních. O své roli ve straně pak prohlásila, že nechce "hrát pasivní figurku na šachovnici" svého manžela. Bárta ani předseda strany John na informace deníku nereagovali. 

Ačkoli je navenek předsedou Věcí veřejných John, o Bártovi se často hovoří jako o faktickém lídrovi strany. Bárta nicméně zatím nedal najevo, že by o oficiální funkci předsedy strany usiloval. Zmínil se ale o tom, že by měl zájem o křeslo řadového místopředsedy VV. 

Nyní začnou místní organizace a užší vedení strany nominovat kandidáty na lídra strany. Nový předseda VV, kterého vyberou příznivci strany v elektronickém hlasování, by měl být znám na konci května.

Tagy: sněmovna bárta vv klasnová

Zdroje: ČTK