Klas: Byla chyba zveřejnit, že Saddám plánoval teroristický útok v Praze

- Aktuality autor: red

Zveřejnit informace o zamýšleném útoku iráckých tajných služeb na sídlo rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) v Praze byla podle poslance ODS Jana Klase chyba.

Klas je členem sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby. Zprávu o plánu přinesl v neděli server tn.cz, který se odvolal právě na údaje BIS.

Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD) se domnívá, že podobné informace by měla tajná služba zveřejňovat až po desítkách let, poslance však kvůli tomu mimořádně svolávat nehodlá. 

"Největší procentuální zastoupení práce tajných služeb je, že studují otevřené zdroje. To znamená, že nám znepřátelené zpravodajské služby dostaly perfektní informace z otevřených zdrojů, z novin a z televize," řekl Klas. 

Podle Klase jde o záležitost z roku 1999, kdy shodou okolností kontrolní komisi předsedal. Jak ale řekl, poslanci o hrozbě útoku na rozhlasovou stanici informování nebyli. Přestože jde o deset let starou informaci, ani nyní by ji kontrarozvědka neměla zveřejňovat, uvedl. 

"Mně se to nezdá jako vhodné, takhle služby nepracují," řekl Klas. Spolu s předsedou komise Tejcem se však shodl na tom, že by se kvůli tomu komise neměla scházet. Klas nicméně připustil, že na příštím jednání komise se poslanci debatě o tomto tématu nevyhnou. 

Server Tn.cz uvedl, že člověk z BIS tehdy pronikl přímo na iráckou ambasádu. Kontrarozvědka postupně zjistila, že útok má přijít z okna bytu, který je vzdálený od budovy rádia zhruba 80 metrů. Útok měl začít protitankovou střelou RPG 7 a nařídil ho Saddám Husajn, který tehdy v Iráku vládl. K dispozici byly i další zbraně včetně granátů. Diktátor padl až po invazi zahraničních vojsk v čele s USA v roce 2003. 

BIS se podle tn.cz podařilo útok odhalit a odvrátit. Výsledkem bylo, že Iráčané na své ambasádě v dubnu 2003 dobrovolně vydali zbraně, které chtěli použít. Právě kvůli bezpečnosti stály později několik měsíců před rádiem obrněné transportéry. Svobodná Evropa se posléze přestěhovala z centra Prahy na Hagibor v desáté městské části.

Tagy: terorismus Praha

Zdroje: ČTK