Kim Čong-un potrestal své věrné za minový incident s Jižní Koreou

- Aktuality autor: pal

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil, že velká část vysokých stranických předáků musí opustit své funkce. Jde o trest za nedávný konflikt s Jižní Koreou. 

Severokorejský diktátor Kim Čong-un potrestal členy Ústřední vojenské komise za konflikt s Jižní Koreou

Severokorejský diktátor Kim Čong-un potrestal členy Ústřední vojenské komise za konflikt s Jižní Koreou,zdroj: Profimedia.cz

Pchjongjang byl v pondělí nucen vyjádřit na základě požadavku Soulu politování nad nastražením miny v hraničním pásmu, jejíž výbuch nedávno zmrzačil dva jihokorejské vojáky.

 Až v reakci na to Jižní Korea vypnula mohutné tlampače, které po výbuchu začaly vysílat přes hranice protirežimní propagandu, jež podle obav severokorejského režimu mohla vyvolat nepokoje mezi obyvateli.

Kim nyní zbavil funkcí několik členů stranické Ústřední vojenské komise, která byla podle informací KCNA odpovědná za incident. Analytici zvenčí soudí, že byli potrestáni za to, že podcenili sílu reakce Soulu na výbuch miny.

Oba státy, které jsou po uzavření příměří na konci války v roce 1953 stále technicky ve válečném stavu, se nakonec tento týden dohodly na zmírnění aktuálního napětí na Korejském poloostrově a dohodu zatím naplňují.

Tagy: zahraničí Severní Korea Jižní Korea Kim Čong-un korejský konflikt

Zdroje: ČTK