Kim Čong-Il slíbil v Číně návrat k jaderným rozhovorům
6. 5. 2010 – 14:25 | Zpravodajství | red
Severní Korea je prý připravena vrátit se k pozastaveným šestistranným rozhovorům o jaderném odzbrojení země. Informuje o tom jihokorejská agentura Jonhap.
Řekl to údajně vůdce KLDR Kim Čong-il při více než čtyřhodinové středeční večerní schůzce s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem v Pekingu.
Kim učinil podobný slib v minulosti již několikrát, obvykle ale s jistými podmínkami, jakými jsou například zahájení přímého dialogu s USA či zrušení sankcí OSN. Agentura Jonhap se tentokrát o žádných podmínkách nezmínila.
Kimova návštěva v Číně je podle analytiků zaměřena na získání další hospodářské pomoci pro zbídačelý severokorejský komunistický režim. Předpokládá se, že výměnou za pomoc žádá Peking návrat Pchjongjangu k jaderným rozhovorům.
Kim se podle agentury Jonhap sešel v pekingském Paláci lidu s čínským premiérem Wen Ťia-paem a dalšími vysokými čínskými představiteli. Poté kolona černých limuzín se severokorejskými vlajkami zamířila na pekingské nádraží, odkud Kimův speciální obrněný vlak zřejmě vyjel na zpáteční cestu do Severní Koreje.
Výše uvedené zprávy zatím nebylo možné spolehlivě potvrdit, protože Čína ani KLDR ještě oficiálně návštěvu nepřiznaly, ačkoli nejvyššího představitele severokorejského komunistického režimu několikrát od jeho pondělního příjezdu do Číny spatřili a vyfotografovali novináři.
Pchjongjang šestistranná jednání opustil před rokem a od té doby provedl svůj druhý test atomové bomby, což podnítilo Radu bezpečnosti OSN k zpřísnění sankcí vůči KLDR. "Pokud by byl během Kimovy návštěvy oznámen návrat KLDR k šestistranným jednáním, mohlo by se nové kolo dialogu konat do června," poznamenal k tomuto tématu profesor univerzity severokorejských studií v Soulu Mu-čin.
Během cesty do Pekingu si Kim od pondělka prohlédl několik továren, průmyslových zón a přístavů ve městech Ta-lian a Tchien-ťin, kde mu Čína chtěla názorně ukázat výhody provedených ekonomických reforem.
Podle agentury Reuters Kim zavítal také k Velké čínské zdi. To si vyžádalo uzavření dálnice vedoucí k rekonstruovanému úseku zdi zvanému Pa-ta-ling (Osm velkých pahorků), který je každoročně cílem statisíců turistů. Podle jiných zdrojů Kim navštívil v Pekingu i lékaře a průmyslovou zónu Čung-kuan-cchun zaměřenou na vyspělé technologie.
"Jako by nebylo dost, že je pohromou pro vlastní lidi, musí přijet sem a stát se pohromou i pro Číňany," rozčiloval se kvůli dopravním omezením jeden z uživatelů internetu na stránkách pekingské univerzity Sing-chua. Jiní nespokojenci na internetu vyzývali "chudého příbuzného" či "tlustého Kima", aby nejezdil do Číny žebrat a aby se vrátil domů, napsala agentura Reuters.