Kerry tlačil v Pekingu na Číňany, aby se vzdali Spratlyových ostrovů

- Aktuality autor: art

Americký ministr zahraničí John Kerry se na návštěvě Pekingu pokouší přesvědčit Číňany, aby kulantně řečeno zmírnily své nároky v Jihočínském moři. Jeho čínský kolega Wang mu ale rezolutně vysvětlil, že se jeho země nároků na Spratlyho ostrovy rozhodně nevzdá. Ovšem dohodu, která Íránu znemožní získávat štěpný materiál pro jaderné zbraně, chtějí obě země dovést do konce. 

Filipínský voják střeží hranici filipínského sektoru ostrovů

Filipínský voják střeží hranici filipínského sektoru ostrovů,zdroj: Profimedia.cz

"Chci tu znovu prohlásit, že odhodlání čínské strany bránit (svou) svrchovanost a (svou) územní celistvost je pevné a neochvějné jako skála," citovala agentura AFP strohé prohlášení šéfa čínské diplomacie.

"Pokud jde o výstavbu na ostrovech a útesech Nan-ša (čínský název Spratlyho ostrovů), je plně v rámci čínské svrchovanosti," řekl Wang novinářům. "Je to naše legitimní právo."

Prohlubující se bezpečnostní obavy vyvolané námořními ambicemi Pekingu v Jihočínském moři dominují Kerryho návštěvě.

Jádrem problému jsou Spratlyho ostrovy, na které si kromě Číny dělají nárok i Filipíny, Vietnam a Malajsie. Sporné ostrůvky jsou často jen skalnaté útesy bez vody a dalších podmínek k osídlení, okolní moře je ale bohatým lovištěm ryb a podle expertů skrývá velká ložiska nerostných surovin, včetně ropy. Oblastí navíc vedou významné námořní trasy.

V nové výroční zprávě o čínské armádě americké ministerstvo obrany před týdnem uvedlo, že Čína dál rozšiřuje své území na sporných Spratlyho ostrovech a stále intenzivněji tam buduje novou umělou pevninu. Od začátku roku 2014 vznikly umělé ostrovy o rozloze přes 800 hektarů, přes tři čtvrtiny této plochy Číňané vybudovali letos.

Peking podle Pentagonu zřejmě ve své činnosti bude pokračovat a plochu ostrovů hodlá dál zvětšovat. Ministerstvo upozornilo, že stále není jasné, jaké má Čína s ostrovy záměry. Zpráva nicméně naznačuje, že Čína se možná snaží zvrátit poměr sil ve svůj prospěch tím, že na ostrovech vybuduje vojenskou infrastrukturu.

Tempo výstavby na Spratlyho ostrovech se v posledních čtyřech měsících znatelně zvýšilo, během letoška tam dosud vzniklo více než 600 hektarů nových pozemků zbudovaných kolem nejméně šesti útesů. Na jednom z nich se podle všeho staví vzletová a přistávací dráha pro letadla.

Tagy: Čína zahraničí Spojené státy mezinárodní vztahy americká politika čínská politika Jihočínské moře

Zdroje: ČTK