Kerry jedná s Moskvou. Je připravený na "zevrubná jednání"

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes v Ženevě zahájil jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Ústředním tématem schůzky je plán Moskvy na mezinárodní kontrolu a likvidaci syrského chemického arzenálu. Ministerská schůzka má být dvoudenní, podle diplomatů ale může pokračovat i o víkendu. Kerry je prý připraven k "zevrubnému jednání". 

Barack Obama a John Kerry.

Barack Obama a John Kerry.,zdroj: wordpress.com

Na tiskové konferenci před zahájením rozhovorů americký ministr označil za nedostatečné dnešní prohlášení syrského prezidenta Bašára Asada pro ruskou televizi, že Sýrie zveřejní informace o svých chemických zbraních měsíc poté, co se připojí k mezinárodní konvenci o zákazu chemických zbraní. 

"Pouhá slova nestačí," řekl ministr. Asadovo tvrzení, že podobný postup je standardní, Kerry odmítl. "Na tomto procesu není nic standardního, protože Asad použil chemické zbraně," řekl americký ministr. 

Kerry potvrdil, že k americkému vojenskému úderu dojde, pokud se syrský prezident svých chemických zbraní rychle nezbaví. "Pokud se tak nestane, musejí přijít následky," poznamenal. 

Lavrov na tiskové konferenci řekl, že pokud se syrské chemické zbraně podaří odstranit, zmizí důvod pro americký úder

 

Souběžně se zahájením ženevských jednání poskytla ve Washingtonu novinářům stanovisko ministerstva zahraničí USA jeho mluvčí Marie Harfová. Dokumentace potřebná k přistoupení ke smlouvě o zákazu chemických zbraní, kterou Sýrie odeslala OSN, podle americké mluvčí nesmí být náhražkou za jejich skutečnou likvidaci, ani součástí zdržovací taktiky. Možnost amerického vojenského úderu podle mluvčí zůstává na stole, i když pokračují diskuse o odstranění syrských zásob otravných látek. 

Na názoru USA, že Asad "rozhodně nesmí" být součástí budoucí syrské politiky, se podle Harfové nic nemění. A to i přesto, že je Washington ochoten se syrskou vládou spolupracovat na likvidaci jejích chemických zbraní. 

Tagy: nepokoje v Sýrii

Zdroje: ČTK