Kerry: Asad může předejít útoku, když odevzdá chemické zbraně

- Aktuality autor: Michal Polák

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes prohlásil, že syrský prezident Bašár Asad může odvrátit zásah v Sýrii, pokud do týdne odevzdá chemické zbraně mezinárodnímu společenství. Kerry se tak podle agentury AP vyjádřil na návštěvě Británie, kde se sešel se svým protějškem Williamem Haguem. 

John Kerry s Assadem

John Kerry s Assadem,zdroj: dailymail.co.uk

USA podezírají Asadův režim z použití chemických zbraní proti povstalcům a civilistům a chtějí jej potrestat vojenským úderem. "Víme, že jeho režim dal rozkazy pro přípravu chemického útoku. Víme, že rozmístili své síly," uvedl šéf americké diplomacie na dnešní tiskové konferenci s Haguem. 

Syrský vůdce nicméně v neděli v rozhovoru pro televizi CBS řekl, že neexistují žádné důkazy o tom, že by použil proti vlastnímu lidu chemické zbraně. 

Krize má mírové řešení

Podle Kerryho by Asad mohl krizi jednoduše vyřešit tím, že by chemické zbraně "do posledního kusu" předal mezinárodnímu společenství. Kerry však vyjádřil hluboké pochybnosti, že syrský prezident takový krok učiní. "To (Asad) nehodlá udělat," podotkl. 

USA přesvědčují své spojence o nezbytnosti vojenského zásahu proti syrskému režimu poté, co 21. srpna při údajném chemickém útoku u Damašku zahynuly stovky lidí; Bílý dům tento masakr připisuje Asadovi. Američané nemají k odvetné akci souhlas Rady bezpečnosti OSN a zatím ani nedokázali dát dohromady širší koalici na její podporu. Není ani jasné, zda intervenci schválí tento týden obě komory amerického Kongresu. 

Tagy: Sýrie USA chemické zbraně

Zdroje: ČTK