KDU-ČSL: Lustrační zákon je nedotknutelný, spojujeme ho s vládou

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pro lidovce je lustrační zákon nedotknutelný, pokud by měl být zrušen, mohl by to být důvod, proč lidovci nepůjdou do chystané koaliční vlády. ČTK to dnes řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. "Já osobně v tom vidím velkou kolizi," řekl Bartošek po zasedání sněmovního lidoveckého klubu a lidoveckých krajských šéfů. Lidovci podle Bartoška zvažují, že zahrnou lustrační zákon do vyjednávání o budoucí vládě s ČSSD a hnutím ANO, a to jako jeden ze zásadních bodů. 

Bělobrádek, předseda KDU-ČSL (zcela vzadu), Sobotka, Babiš (vepředu)

Bělobrádek, předseda KDU-ČSL (zcela vzadu), Sobotka, Babiš (vepředu),zdroj: Isifa.com

Strany se začaly přít o to, zda je lustrační zákon překonaný. Byl totiž zaveden po pádu komunismu ve snaze ochránit veřejnou správu před vlivem Státní bezpečností (StB). 

O lustracích se začalo hovořit více poté, kdy šéf hnutí ANO Andrej Babiš by měl problém získat před svými ministerským angažmá čisté lustrační osvědčení. Babiš se nyní na Slovensku soudí kvůli tomu, že byl veden jako agent StB. Tvrdí, že s komunistickou tajnou policií nespolupracoval. Zeman odmítá jmenovat ministrem člověka bez čistého lustračního osvědčení. 

Zrušení zákona chce KSČM. Proti by nebyla ČSSD, která usiluje o vyjednání trojkoaliční vlády s ANO a lidovci. O lustračním zákonu také dnes poslanci ČSSD debatovali. "Názory jsou různé a určitě se k tomuto zákonu ještě vrátíme," řekl novinářům šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák

Proti zrušení normy je vedle lidovců i ODS a TOP 09. "Je pro nás nepředstavitelné, aby lustrační zákon přestal platit a byl zrušen," prohlásil Bartošek. Podobně se vyslovil poslanec KDU-ČSL a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman. Zákon je podle něj jeden ze základních symbolů vývoje v naší zemi po roce 1989. "Pro KDU-ČSL není možné, aby lidi, kteří v řadách StB ničili osudy rodin, byli tímto rehabilitováni," řekl Bartošek. 

Tagy: KDU-ČSL lustrační zákon

Zdroje: ČTK