Kdo nezvládne zmrazení výdajů, ve vládě nebude, hrozí Nečas VV

- Aktuality autor: red

Premiér Petr Nečas v úterý prohlásil, že ministři za Věci veřejné si na zmrazení výdajů ve svých úřadech nemohou stěžovat, protože se týká všech ministerstev.

Kdo podobné opatření manažersky nezvládne, nemá podle předsedy vlády v kabinetu co dělat. Nečas to řekl po pracovním obědě s prezidentem Václavem Klausem

Jednotliví členové vlády nemají podle Nečase "proč si stěžovat". "Je otázkou jejich manažerských schopností, zda jsou schopni tento rozpočtový problém zvládnout. Já jsem od počátku vyhlašoval, že člověk, který není schopný manažersky jako šéf resortu zvládnout letošní rozpočet, případně další rozpočty, tak se zcela jaksi minul posláním, které má," prohlásil předseda vlády.

Předseda Věcí veřejných (VV) a ministr vnitra Radek John v Mladé frondě Dnes připustil možnost, že jeho strana bude ve středu na jednání vlády vetovat návrh plánovaných úspor ve státním rozpočtu na letošní rok.

Johnovi totiž připadá "nehorázné", že škrty, jak je navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), se prý nejvíce dotknou ministerstev, které řídí ministři z VV. Ti se k tématu v úterý odpoledne scházejí.

Kalousek ale nechce celkem asi deset miliard korun pro letošní rok ministerstvům seškrtat. Měly by se pouze zmrazit. Kdyby se státní příjmy v druhém pololetí vyvíjely lépe, než se nyní předpokládá, bylo by možné peníze opět uvolnit. Podle Nečase je návrh ministra financí koncipován přísně neutrálně. 

O úsporném kroku bude jednat ve středu vláda. Podle Kalouska ale lze jedině udržet schodek rozpočtu na hranici 5,3 procenta hrubého domácího produktu, jinak by vzrostl na 5,8 procenta. Ministerstva budou muset zavázat 2,5 procenta výdajů s výjimkou zákonem předepsaných sociálních dávek. 

Vicepremiér John uvedl, že chápe nutnost šetřit. Nerozumí však tomu, proč musí většinu škrtů odnést "ministři véček, zatímco bratříčci ODS a TOP 09 si nechali jen minimum", napsal deník.

Zdroje: ČTK