Kdo je nejhorší prezident USA po druhé světové? Podle Američanů je to Obama

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Studenti americké univerzity si zadělali na pořádné problémy. Z jejich výzkumů vyplývá, že nejneoblíbenějším poválečným prezidentem je současný Barack Obama. Překonal dokonce i svého předchůdce George Bushe, který válčil s Irákem. Obyvatelé Spojených států kritizují Obamův přístup k ekonomice i řešení terorismu. Přes 45 procent dotázaných uvedlo, že by si Amerika pomohla, kdyby volby v roce 2012 vyhrál druhý kandidát Mitt Romney.

Barack Obama

Barack Obama,zdroj: CNN

Americký prezident Barack Obama je podle průzkumu veřejného mínění mezi Američany méně oblíbený než jeho předchůdce George Bush. Účastníci ankety uspořádané univerzitou v Connecticutu dostali kromě jiného otázku, kdo byl nejhorším prezidentem od 2. světové války.

Třicet tři procent z nich na ni odpovědělo, že Obama, 28 procent že Bush. Za nejlepšího prezidenta od války považuje většina z více než 1400 oslovených Ronalda Reagana, který byl v úřadě v 80. letech po dva mandáty. Billa Clintona za nejúspěšnějšího prezidenta označilo 18 procent dotázaných a zavražděného Johna F. Kennedyho 15 procent.

"Za 69 let americké historie a doby 12 prezidentů se prezident Obama ocitl s prezidentem Bushem na spodní hranici popularity," řekl Tim Malloy z Quinnipiacské univerzity v Connecticutu, jejíž analytické pracoviště průzkum uspořádalo.

Nejhorší hodnocení dostal Obama za ekonomiku, zahraniční politiku, zdravotní systém a řešení terorismu.

Plných 45 procent lidí se domnívá, že Amerika by byla lepší stát, kdyby ji vedl republikánský kandidát voleb z roku 2012 Mitt Romney.

Agentura AFP k průzkumu napsala, že američtí prezidenti často přicházejí o přízeň občanů, ještě když jsou ve funkci, ale po odchodu z Bílého domu ji často znovu získají zpět. To byl případ George Bushe, který byl ke konci svého druhého mandátu velmi neoblíbený, ale v posledních letech si popularitu zase vydobyl zpět. Bill Clinton si udržel přízeň Američanů do konce své vlády a ani pak o ni nepřišel.

Tagy: USA pruzkum oblibenost americký prezident Barack Obama

Zdroje: ČTK