Kde by po svém zvolení bydleli prezidentští kandidáti?

- Aktuality autor: Danica Klein

Jednoznačně pro Pražský hrad nebo zámek v Lánech se vyjádřil nezávislý senátor Tomio Okamura, protože tam podle něj hlava státu historicky i dle zvyklostí patří. Přímo na Pražském hradě by asi pobýval i šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, který ale současně uvádí, že by nepotřeboval velké sídlo, protože žije sám. 

Tomio Okamura

Tomio Okamura,zdroj: Mediafax

Kandidát ČSSD a její místopředseda Jiří Dienstbier by byl "civilním" prezidentem a na Hrad by se nestěhoval. "Zůstal by na pražských Vinohradech, kde bydlí doposud," sdělil jeho tým. Šéfka mimoparlamentní Suverenity Jana Bobošíková by též raději zůstala bydlet doma, blízko hradní kanceláře by chtěla mít možnost přespat. 

Vyplývá to z ankety, na níž odpověděla většina kandidátů. Anketa se zajímala o to, zda by pobývali na Pražském hradě, v Lumbeho vile, tedy v prezidentské rezidenci, kde nyní bydlí dosluhující prezident Václav Klaus, nebo zda by dali přednost dosavadnímu či jinému bydlišti. 

Poradí se s manželem

"Domnívám se, že prezident má služební byt. Nevidím důvod, proč bych tento byt nevyužíval," uvedl bez konkrétních detailů někdejší premiér Miloš Zeman, který byl kdysi v ČSSD a nyní ho podporují zemanovci. "Asi bych pobýval na Hradě, Lumbeho vilu ani zevnitř neznám," sdělil šéf české diplomacie Schwarzenberg. 

"Přestože mi moje bydlení maximálně vyhovuje a jsem spokojený, tak historicky a dle zvyklostí prezident patří do Lán a na Hrad. Musí být důstojným nositelem nejvyšší funkce. Nechtějme po něm, aby bydlel v paneláku a do šichty jezdil trabantem," prohlásil Okamura

"Poradím se s manželem, ale jedno vím jistě - z naší chalupy v jižních Čechách, kde bydlím, zastávat prezidentský úřad bohužel nepůjde," uvedla europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová

Uvažování o prezidentském bydlení považuje za předčasné také bývalý premiér úřednické vlády Jan Fischer, hudebník Vladimír Franz, herečka Táňa Fischerová a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka nominovaný ODS. 

Celý servis, včetně kuchaře a číšníků

Jednou z prvních starostí po zvolení nového prezidenta bývá právě zajištění důstojného bydlení. Zatímco prvorepublikoví prezidenti bydleli v bytě přímo na Pražském hradě, ti komunističtí využívali takzvaný Domeček, tedy rezidenci v areálu Hradu. Václav Havel bydlel po většinu svého funkčního období ve vlastní vile v Praze 6, jeho nástupce Klaus nechal pro prezidentské bydlení přestavět Lumbeho vilu u horního Jeleního příkopu, kam se nastěhoval v roce 2005. Je záměr, aby se stala rezidencí i příštích hlav státu. 

K úředním i k soukromým pobytům slouží vedle impozantního Pražského hradu také zámek v Lánech. Ve státních rezidencích se hlava státu nemusí starat ani o jídlo či nákupy, má zajištěný celý servis, včetně kuchaře a číšníků.

Tagy: bydlení kandidáti

Zdroje: ČTK