Kauza vlčích dětí: Soud pokračoval výslechy znalců

- Aktuality autor: Danica Klein

Chlapci, které rodiče podle obžaloby zanedbávali a nepouštěli ven z pražského vinohradského bytu, mají stále problémy s vyjadřováním. Na dnešním jednání u pražského městského soudu to uvedli znalci z oboru psychiatrie a psychologie. Obě děti jsou na tom podle nich však lépe než dříve, mladší ze synů je již na duševní úrovni odpovídající jeho věku. Žalobci viní rodiče z týrání svěřené osoby, neboť podle nich způsobili svým synům těžkou újmu na zdraví. Muž i žena to odmítají.

Rodiče podle obžaloby narození svých dvou synů zatajili, pak jim prý nedávali dostatečně najíst, neoblékali je a ani je pořádně nemyli. Prvoinstanční soud v lednu rozhodl, že za to má jít muž na osm let do vězení. Ženě uložil podmíněný trest. Odvolací senát však verdikt zrušil. V dubnu se tak kauza vrátila zpět na pražský městský soud. Začala výslechem doktorek, které děti po jejich nalezení v bytě prohlížely. Dnes doplnili o nová vyšetření své posudky znalci.

Podle psychiatra Jiřího Koutka dokáže již mladší z obou synů navazovat kontakty, i jeho verbální projev se zlepšil. Jeho schopnosti jsou však nevyrovnané. "Aktivní užívání řeči je horší než porozumění," prohlásil znalec. Chlapci jsou v současnosti dva roky a tři měsíce. Od doby, kdy byl odebrán rodičům, se podle Koutka jeho vývoj znatelně posunul.Psychiatr však nevylučuje, že může mít v budoucnosti například problémy s navazováním vztahů.

Dítě nedokáže tvořit věty

V době, kdy policie chlapce nalezla, byl podle Koutka mladší ze synů duševně opožděn. Tehdy mu byl rok a půl. Jeho stav prý bylo možné označit jako přechodné poškození na zdraví. Nic však nenasvědčovalo tomu, že by ho rodiče fyzicky týrali.

V podobném stavu byl podle znalců nalezen tehdy dvouapůlletý starší chlapec. Na něm se však izolace podepsala znatelněji. "Jeho mentální vývoj je nadále opožděný," uvedl Koutek. Na svůj věk má podle něj dítě mnohem menší slovní zásobu, než by mělo mít. Například nedokáže tvořit věty. I on pak může mít později duševní problémy.

Znalci nesouhlasí

Muž i žena tvrdí, že se o syny starali dobře, pouze nejsou zastánci tradičních metod výchovy. Kupovali jim prý nejlepší a nejdražší biostravu. Chlapci prý nepotřebovali chodit ven. V bytě nosili pouze pleny, protože tam bylo horko. Také prý byli zdraví, a proto nepotřebovali žádná lékařská vyšetření. Na úřadech nezaregistrovali rodiče své syny údajně proto, že nesouhlasili s očkováním dětí. Uvedli také, že si s dětmi hráli a věnovali se jim. S tím však znalci nesouhlasí.

Děti byly minulý rok svěřeny do péče strýce. Rodiče dnes novinářům řekli, že se mají synové dobře. Nová rodina se však podle jejich slov stará o chlapce stejně, jako by se starali i oni. "S dětmi jsme chtěli začít chodit ven krátce poté, co nám je odebrali," prohlásil otec. Muž i žena podle svých slov nyní syny navštěvují, upevnili si i vztahy s rodinou.

Ve věznici přes sedm měsíců

Soudce Kamil Kydalka případ odročil na konec června. Na dalším jednání vyslechne například znalce Ivana Boušku, který hodnotil zdravotní stav dětí v době jejich nalezení.

Právě jeho posudek zkritizoval pražský vrchní soud, když vracel kauzu k novému projednání. Znalec děti nikdy neviděl, jeho závěry pak podle odvolacího senátu nepřinesly nic nového. Ministerstvo spravedlnosti nedávno zaslalo soudu podnět, aby se znalcem zahájil řízení o udělení výstrahy.

Muž byl nejprve stíhán vazebně. Ve věznici strávil přes sedm měsíců. Před nedávnem ho však vrchní soud z vazby propustil domů.

Tagy: soud kauza

Zdroje: ČTK