Kauza Rath nekončí. Hejtmanova bývalá spolupracovnice čelí obvinění

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Bývalá spolupracovnice exhejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) Šárka Alexa má problémy. Policie jí navrhla obžalovat kvůli údajnému porušování povinnosti při správě cizího majetku. Škoda je vyčíslena na osm milionů korun.

Spoutaný muž, ilustrační foto

Spoutaný muž, ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Pražská policie navrhla obžalovat pětačtyřicetiletou ženu kvůli údajnému porušování povinnosti při správě cizího majetku. V úterý to řekl mluvčí policie Jan Daněk. Podle České televize jde o Šárku Alexu. Případ se týká Středočeské turistické a informační služby (STIS), kterou Alexa vedla. Škoda je vyčíslena na osm milionů korun.

Podle Daňka policisté ukončili vyšetřování případu v úterý, kdy také podali návrh na obžalobu. "Konkrétně se jedná o trestné činy porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku," doplnil Daněk. V médiích se již dříve objevila informace, že se kauza týká projektu s názvem Osobnosti Středočeského kraje.

Podle dřívějších informací ženě hrozí dva roky až osm let vězení. Podle Daňka se však právní kvalifikace bude odvíjet od toho, zda pražské městské státní zastupitelství bude případ posuzovat podle starého nebo nového trestního zákona.

Hospodaření STIS, která je v likvidaci, prověřují kriminalisté. Údajně tam směřovaly peníze i po rozhodnutí o zrušení, o kterém se rozhodlo za bývalé hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD). Na zrušení bylo v krajském rozpočtu vyčleněno deset milionů korun, z toho osm milionů tvořila vratka Ústavu archeologické péče, jenž půjčil STIS peníze na projekt Osobnosti Středočeského kraje. Krajští radní podle ODS navíc na stejný projekt v roce 2009 poskytli STIS další půjčku 9,9 milionu korun.

STIS vznikla ještě před rokem 2008 za bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS). Po nástupu Davida Ratha si záležitosti spojené s cestovním ruchem opět převzal kraj a hovořilo se o tom, že STIS je v likvidaci. Právně ale dál existovala, protože se počítalo s tím, že by na ni mohly být převedeny některé jiné aktivity nebo projekty, které kraj už nebude chtít zajišťovat.

Bývalý hejtman Rath je v současnosti obžalovaný v jiné kauze týkající se údajného ovlivňování veřejných zakázek. Případ, ve kterém figuruje dalších deset lidí, projednává od loňského srpna Krajský soud v Praze. Rathovi hrozí za údajné přijímání úplatků až 12 let vězení.

Tagy: vězení david rath hejtman kauza Rath ČR spolupracovnice

Zdroje: ČTK