Kauza Poldi: ÚS odmítl stížnost Stehlíkova syna

- Aktuality autor: red

Syn někdejšího šéfa kladenských hutí Poldi Marko Stehlík, kterého poslal v roce 2008 Krajský soud v Praze za poškozování věřitele na 2,5 roku do vězení, neuspěl u Ústavního soudu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Ústavní stížnost, jíž Stehlík napadl verdikt soudů nižších instancí a Nejvyššího soudu, odmítl ÚS jako zjevně neopodstatněnou, vyplývá z databáze usnesení. 

Marko Stehlík poškodil podle rozsudku v roce 1996 několik společností, kterým jeho firma Bohemia Art dlužila peníze. Způsobil jim škodu přes 40 milionů korun. Jako jednatel společnosti Bohemia Art převedl výrobní zařízení firmě Merlin, kterou spravoval jeho známý, a to v době, kdy už společnost měla finanční problémy a měla být podle soudu v konkurzu.

Za strojní vybavení však Bohemia Art nezískala peníze, ale těžko vymahatelnou pohledávku. Merlin si totiž vzala padesátimilionovou půjčku od Poldi, kterou měla splatit prostřednictvím leasingové smlouvy. To se však nikdy nestalo. 

Stehlík vinu od počátku popíral. Obvinění označil za cílenou snahu ze strany státu o likvidaci hutí a kriminalizaci jeho rodiny. Prý se pouze snažil udržet Bohemia Art v provozu a svými kroky nijak nezmenšil jmění společnosti. Podle soudu však už v té době firma dlužila přes 900 milionů korun a zachovat ji nebylo možné. 

Marko Stehlík čelí spolu s Lubošem Pejpou také obžalobě kvůli jejich působení v kladenských hutích Poldi. Žalobci je viní ze zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku, podle policie způsobili škodu zhruba 200 milionů korun. Hrozí jim až dvanáct let vězení. 

Policie se o něj zajímá i v dalších kauzách. Spolu s pražským advokátem Jiřím Teryngelem a dalším mužem čelí obvinění z vydírání podnikatele, údajně jej donutili podepsat směnku na 80 milionů korun v souvislosti s obchodováním s cigaretami za téměř 750 milionů korun.

S Teryngelem a dalšími dvěma muži byl obviněn i z krácení daní v souvislosti s činností společnosti, která obchodovala s cigaretami. Firma údajně připravila stát o více než 100 milionů korun na dani z přidané hodnoty.

Tagy: stížnost kauza ustavni

Zdroje: ČTK