Kauza plyšových medvídků: Švédové se vysmáli předvolání do Minsku

- Aktuality autor: red

Pracovníci švédské reklamní agentury, kteří v červenci z letadla nad Běloruskem shazovali plyšové medvídky s poselstvím o svobodě slova, dnes odmítli předvolání běloruské tajné policie (KGB), aby se do Minska dostavili k výslechu. Pozvali naopak k sobě do Švédska běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby s nimi skandál s "plyšovým výsadkem" osobně prodiskutoval.

KGB vyzvala tři Švédy k výslechu v e-mailovém vzkazu odeslaném minulý pátek. Předvolaným pohrozila, že pokud se nedostaví, vystavují se hrozbě nucených prací, vězení nebo pokutě. Mohou prý také být předvedeni násilím.

ČTĚTE DÁLE: KGB zatýká novináře v Bělorusku kvůli plyšovým medvídkůmBělorusko mrazí styky se Švédskem kvůli plyšovým medvídkům

Thomas Mazetti, Hannah Lina Freyová a Per Cromwell z reklamní agentury Studio Total pronikli s letadlem typu Jodel nad běloruské území bez povolení. Nezjištěni protivzdušnou obranou se dostali málem až do Minska a nad obcí Ivjanec shodili 800 plyšových medvídků s nápisem "Nás nelze umlčet". Po splnění mise se letadlo bezpečně vrátilo do Litvy.

Kolem akce nejprve v Bělorusku zavládlo hrobové ticho, protivzdušná obrana dokonce zpočátku proniknutí letadla popírala. Když vyšla pravda najevo, začaly padat hlavy - Lukašenko zbavil úřadu šéfy pohraniční stráže a protivzdušné obrany.

Švédové zvou Lukašenka na návštěvu, popovídat si

"Proč byste nás nenavštívil?" ptají se Švédové v otevřeném dopise Lukašenka. "Uhradíme ubytování, stravu, taxi a všechny ostatní výdaje. Řekneme vám také, jak jsme slíbili, všechno o tom, jak jsme vyzráli na vaší nákladnou protileteckou obranu. Máme jedinou prosbu: musíte se chovat slušně a osvobodit politické vězně," stojí v dopise.

Akce švédských reklamních agentů prudce zhoršila oficiální vztahy mezi Minskem a Stockholmem. Bělorusko vyzvalo všechny švédské diplomaty, aby vyklidili ambasádu v Minsku, a zároveň uzavřelo své velvyslanectví ve Stockholmu.

Tagy: zábava idiocie lobotomie výsměch

Zdroje: ČTK